AVM'de kaçak var

Başkentteki AVM’ler, Ankara Valiliği’nin talimatıyla yapılan güvenlik ve imar denetiminde sınıfta kaldı. 5 AVM’de toplam 50 bin metrekare kaçak yapılaşma tespit edilirken, yangın merdivenlerinin depoya, sığınakların ise otoparka çevrildiği belirlendi

AVM'de kaçak var
ANKARA, 35 alışveriş merkezi ile en fazla AVM'si olan illerin başında geliyor. Başkentlilerin günün büyük bölümünü geçirdiği bu alışveriş merkezleri geçtiğimiz günlerde mercek altına alındı. Ankara Valiliği, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 'Alışveriş Merkezleri Hakkındaki Yönetmeliği' kapsamında AVM'lerin 'güvenlik' ve 'imar' durumlarının incelenmesi talimatını verdi.
Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler AVM'lerin güvenlik açısından değerlendirirken, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı birimler ise yangın ve imar durumunu denetledi. Denetimler kapsamında, daha önce ilçe belediyelerinin yetkisinde olan AVM'lerde yüksek oranda kaçak yapılaşma olduğu ortaya çıktı. Çankaya ve Yenimahalle sınırlarında yer alan AVM'ler Panora, Armada, Kentpark, Cepa ve Gordion'da inceleme yapan ekipler, yaklaşık 50 bin metrekareye yakın 'imara aykırı' yapılaşma tespit etti. AVM'lerin birçoğunun sığınak olarak ayrılan bölümleri otopark olarak kullanması dikkat çekti.

SOKAK İŞGAL ALTINDA
Denetim raporuna göre, en fazla kaçak yapılaşmanın olduğu AVM, 15 bin metrekare imara aykırı yapılaşma tespit edilen Armada AVM oldu. Armada'nın 20 metre genişliğindeki kamuya ait caddeyi de işgal ettiği belirlendi. Güvenlik zafiyeti nedeniyle Ankara Valiliği'nin giriş ve çıkışlarına X-Ray cihazı koydurduğu 'Hayat Sokağı'ndaki 11 mekânın masa, sandalye ve şemsiyelerle vatandaşlara ait yolun da gasp edildiği ortaya çıktı.
İncelemelerde ayrıca Panora AVM'nin önündeki Kudüs Caddesi'nde ise yönetmeliğe aykırı otopark işletmeciliği yapıldığı tespit edildi.YANGIN MERDİVENLERİ DOLU
Öte yandan alışveriş merkezlerinin yangın riski açısından da alarm verdiği de denetim raporlarına yansıdı. Ankara İtfaiyesi tarafından yapılan denetimde eksiklikler tek tek not edilirken, en fazla dikkat çeken sorun yangın merdivenlerine koyulan malzemeler oldu. İtfaiye ekipleri söz konusu tespitlerin düzeltilmesi için uyarılarda bulundu.
BİZE ULAŞIN