Satranç Müzesi’ne övgü yağdırdı

Hamamönü’ndeki Satranç Müzesi’ni gezen Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar Amerika’dan Çin’e 109 ülkeden getirilen 618 satranç takımını yakından inceledi

Satranç Müzesi’ne övgü yağdırdı
İşadamı Akın Gökyay tarafından Altındağ Hamamönü'nde açılan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi'nin konuğu Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar oldu. İşadamı Gökyay'ın 42 yıl boyunca dünyanın farklı ülkelerine yaptığı seyahatlerinde satın aldığı satranç takımlarını tek tek inceleyen Başkan Yaşar "Müzeler, bulundukları şehrin en önemli mekânlarıdır. Bu güzel müzenin hayata geçmesinde emeği olan herkesi kutluyorum" dedi. Kendileri de eski Yenimahalleli olan işadamı Akın Gökyay ve eşi Birten Gökyay tarafından karşılanan Yaşar, müzede sergilenen Almanya, İtalya, Amerika, Çin, Bolivya, Uruguay, Afrika, Norveç gibi pek çok ülkeden satın alınan 618 satranç takımını tek tek inceleyerek hayranlığını ifade etti.


İşadamı Akın Gökyay ve eşini tebrik eden Başkan Fethi Yaşar "Müzeler bulundukları şehrin en önemli mekanlarıdır" diye konuştu.

109 ÜLKEYE YOLCULUK
109 ülkeden 618 satranç takımının yer aldığı müzede ülkelerin milli özelliklerini, destanlarını, adetlerini anlatan rengarenk satrançlar, ziyaretçilerine farklı bir deneyim yaşatarak, satın alındıkları ülkelere yolculuğa çıkarıyor. 13 Ekim 2015'te Ankara'nın başkent oluşunun 92'nci yıldönümünde hizmete giren ve Gökyay Ailesi'nin başkente armağanı olan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, açıldığı günden beri binlerce kişiyi ağırladı.
BİZE ULAŞIN