Üç yeni kentsel dönüşüm projesi

Üç yeni kentsel dönüşüm projesi
Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentin dokusunu bozan çarpık ve sağlıksız yapılaşmalar sonucu oluşan gecekondu ve sorunlu alanları ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm çalışmalarına yenilerini ekliyor. 'Gümüşdere', 'Çaldağ' ve 'Şirindere' Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projeleri ile ilgili çalışmalar başladı.

MODERN YAŞAM ORTAMI
Kentin içindeki kaçak yapıları ekonomik ömrünü doldurmuş binaları ve çöküntü alanları yenileyerek yaşanabilir modern alanlara dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, ilgili yasa ve Bakanlar Kurulu'nca alınan kararlar doğrultusunda 3 yeni kentsel dönüşüm projesinin uygulanacağı alanlarda prosedür çalışmalarını tamamladı. Büyükşehir Belediyesi Özel Projeler ve Dönüşümler Dairesi Başkanlığı'na bağlı olarak Başkent'te yürütülen mevcut kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra uygulamaya konulan yeni kentsel dönüşüm projeleriyle de bu alanlarda sağlıklı ve modern yaşam ortamı oluşturulacak.
Çaldağ Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında 93 tapu tahsis belgeli ve 207 adet belgesiz olmak üzere toplam 300 gecekondunun tespiti yapıldı. İnşa çalışmalarına kısa sürede başlanacak olan proje alanında bulunan anten ve vericiler kaldırılarak başka bir yere taşınacak.YAŞANABİLİR BÖLGE
Keçiören ilçesi Gümüşdere Mahallesi, kentsel dönüşüm projesiyle çağdaş ve yaşanabilir bir bölge haline getirilecek. Proje kapsamında 144 adet ruhsatlı ve 285 adet ruhsatsız toplamda 429 adet bağımlı ve bağımsız bölüme sahip mesken tespit edildi. Çankaya ilçesi Karakusunlar Mahallesi sınırları içerisindeki Şirindere Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projes ise yaklaşık 17 hektarlık alanda gerçekleştirilecek. Proje sahasında hazineye ait 123 bin 600 metrekare, şahıs mülkiyeti olarak da 13 bin metrekare alan bulunuyor. Toplamda 252 adet yapı proje alanı içerisinde yer alıyor.
BİZE ULAŞIN