Türk dünyasının sesi Ankara’da yankılanacak

TÜRKSOY Gençlik Korosu’nda Türk dünyasının farklı ülkelerinden genç koristler, ülkelerinin müziğini Ankara’ya taşımaya hazırlanıyor

Türk dünyasının sesi Ankara’da yankılanacak
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Gençlik Oda Korosu çatısı altında bir araya gelen Türk dünyasının farklı ülkelerinden genç koristler, Avrasya'nın türkü ve şarkılarını bu hafta Ankara'da seslendirecek. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan gibi Türki cumhuriyetlerden genç müzisyenler, yarın TRT Arı Stüdyosu'nda başkentlilerle buluşacak. Koronun şefi Azerbaycan devlet sanatçısı ve TRT Ankara Radyosu Çok Sesli Koro Şefi Elnara Kerimova, üç yıl önce kurulan koroda bir araya gelen sanatçıların, yazları 2 haftalık yoğun bir programla konser ve festivallere katıldığını söyledi. Kerimova, "Her ülkeden muhakkak şarkılarımız var. Tabii ki önceliğimiz türkülerimiz. Ankara, Karadeniz, Nevşehir, Kayseri gibi her bölgeden türkümüz var. Bunun yanı sıra Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan gibi ülkelerin hepsinin türkülerini söylüyoruz" şeklinde konuştu.

ETİMESGUT FESTİVALİ'Nİ TÜRKÜLERLE ŞENLENDİRDİLER?
TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu, öncelikle Etimesgut Anadolu Kültür ve Sanat Festivali kapsamında, Etimesgut festival meydanında halka açık bir konser verdi. Koronun Ankara'daki ikinci konseri ise, 13 Ağustos Pazar günü saat 20.00'de TRT Arı Stüdyosu'nda ücretsiz gerçekleşecek. Başkentlilerle bu konserde ikinci kez bir araya gelecek koro, Antalya'da da Türk Konseyi İkinci Gençlik Buluşması kapsamında 14 Ağustos'ta konser verecek. TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu, 5-12 Temmuz 2015'te Almanya'da düzenlenen 2. Avrupa Koro Oyunları'ndaki yarışmalarda Türk dünyasını temsil ederek 3 altın madalya kazanmıştı. Koro, Almanya'nın Bayreuth bölgesinde 2016'da düzenlenen Junger Künstler Müzik Festivali'nde ise 10 konser vererek Avrupalı müzik severlere Türk kültürünü tanıtmıştı.
BİZE ULAŞIN