Kurbanlıklar başkente doğru yola çıktı

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Doğu Anadolu’dan büyükşehirlere kurban sevkiyatı başladı. TIR’lara yüklenen kurbanlıklar başta Ankara olmak üzere İstanbul, İzmir ve Konya’ya doğru yola çıktı

Kurbanlıklar başkente doğru yola çıktı
Türkiye'de hayvan varlığı bakımından ilk sıralarda yer alan Kars'ta Kurban Bayramı'nın yaklaşması dolayısıyla batı illerine kurbanlık sevkiyatı başladı.
Sarıkamış ilçesinin 2 bin 500 rakımlı, birçok çiçek türünün yetiştiği yaylalarında beslenen kurbanlıklar, TIR'lara yüklenerek Ankara, İstanbul, İzmir ve Konya başta olmak üzere batı illerine sevk ediliyor.
Araçlara yüklenen hayvanlar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne getirilerek, sağlık, küpe ve evrak kontrolünün ardından yola çıkarılıyor. Sarıkamış'a bağlı Gecikmez köyünde besicilik yapan Hasan Aydemir, iki TIR'a 42 büyükbaş kurbanlık yüklediğini belirterek, Ankara'da satılmak üzere yola çıktıklarını söyledi.

12-16 BİN TL ARASI...
Bu yıl Kars bölgesinde kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 20-30 arttığına dikkati çeken Aydemir şöyle konuştu:
"Şu anda yüklediğimiz hayvanların fiyatı 12 ile 16 bin lira arasında değişiyor. Geçen sene bu hayvanlar 9-13 bin liradan satıldı. Geçen sene yemin torbası 45 liraydı, şimdi ise 65 liradan alıyoruz yani bu hayvanları yetiştirmek, beslemek kolay değil. Bir yıldan beri bütün ailemiz bu hayvanları beslemek için çaba sarf etti. Bankadan kredi çektik, harcama yaptık. Bu sene kurak olması da bizi olumsuz etkiledi ama biz çiftçiyiz, bu işi yapmak zorundayız.
Bu hayvanlarımız Ankara'da satışa sunulacak. İnşallah hayırlı müşteriler bulacağız." Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Nesim Gök de "İlçemizden şu ana kadar 600 büyükbaş, 750 küçükbaş kurbanlık sevk edildi. Şu an fiyatlarımız küçükbaşlarda 700 liradan 2 bin 500 liraya, büyükbaşlar ise kilosuna göre 6 bin ile 16 bin lira arasında değişiyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN