Sakarya Nehri’nde 45 gündür su yok

Sakarya Nehri’nin Polatlı bölümünde temmuz ayı başından bu yana devam eden kuraklık sonucu, 100 bin dönümlük arazi tehdit altında

Sakarya Nehri’nde 45 gündür su yok
AŞIRI tarımsal sulama nedeniyle kuruyan Sakarya Nehri'nin Polatlı'daki bölümünde yaklaşık 45 gündür su yok. Temmuz ayı başından itibaren meydana gelen kuraklık, suya ihtiyacı olan yeşil mahsul için büyük bir tehlike oluşturuyor. "Münavebeli sulama" fikri ise nehir güzergahındaki köylüler arasında gerginliğe yol açınca sonuç alınamadı. Nehrin Porsuk Çayı ile Ankara Çayı'nın birleştiği bölgelerde yer yer tarımsal sulamalar yapılabiliyor. Ancak nehir boyunca 100 bin dönüm civarındaki yeşil mahsul ekili arazi sulanamıyor.

KÖYLÜLER ARASINDA GERGİNLİK
Polatlı ilçesi yöneticileri ve muhtarların, kuraklığın yaşandığı haziran, temmuz, ağustos aylarında münavebeli (gün aşırı) sulamanın yapılması için girişimlerde bulunmuştu. Ancak tarla sahipleri bu öneriyi kabul etmeyince aşağıda kalan köyler su sorunu yaşamaya başladı. Bu durum geçtiğimiz temmuz ayı içinde bazı köyler arasında gerginliğe neden oldu.

9 YILDIR SULAMA SIKINTISI VAR
Sakarya Nehri 2008 yılından bu yana aşırı sulama nedeniyle kuruyor. Yaz sıcakları nedeniyle nehir suyunda yüzde 10'luk buharlaşmadan kaynaklanan kayıp da eklenince nehirde su kalmıyor. Böylece nehirdeki tüm canlılar ölüyor ve çiftçiler tarlasını sulayamaz hale geliyor. Bu nedenle üreticiler Gökpınar Barajı'nın bir an önce bitirilmesini bekliyor. Eskişehir DSİ 3. Bölge Müdürlüğü tarafından Polatlı-Eskişehir sınırında inşaatı devam eden Gökpınar Barajı 96 milyon metreküp kapasitesine sahip olacak. İnşaatının yüzde 48 seviyesinde tamamlandığı belirtilen barajdan ayrıca yılda 24 milyon metreküp miktarında Polatlı'ya içme suyu verilecek.

BİZE ULAŞIN