Bankalara sert çıkış

ASO Başkanı Özdebir, sanayicinin ek istihdam için çalıştığını ancak yine geçmişte olduğu gibi bankacılık sektörünün yanlarında olmadığını söyledi

Bankalara sert çıkış
ANKARA Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ASO Ağustos ayı olağan meclis toplantısında bankalara yüklendi. "Bizlerin ayakta kalmaya çalıştığımız, ilave istihdam oluşturma sözümüzü yerine getirmeye çalıştığımız bir ortamda bankacılık sektörü tarihi başarılara imza atıyor" diyen Özdebir, "Biz isterdik ki Türk finans sektörü, kredi genişlemesinin bu kadar büyük olduğu bir ortamda ticari kredi faizlerinde yapacakları indirimle reel sektörün yanında olduğunu bizlere göstersin. Ancak ne yazık ki bankacılık sektörü, geçmişte yanımızda olduğunu hissettirmediyse bugün de yine yanımızda değildir" diye konuştu.

"RİSK ALMIYORLAR"
Ekonomide işlerin rayında gittiğini vurgulayan Özdebir, "Sektörler bazında bakıldığında, işler asıl bankacılık sektörü açısından iyi gitmiş görünmektedir. Bankacılık sektörü bu yılın ilk yarısında 25,4 milyar lira ile tüm zamanların en yüksek ilk yarı net kar rakamına ulaştı. Bankacılık sektörü rekor kırdı. 2016'nın aynı dönemine kıyasla bu kar yüzde 22,5 arttı. Peki bankalar bu karı nasıl elde etti? Bakınız, bankaların net faiz geliri yılın ilk 6 ayında 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 28,4 artarak 55,2 milyar lira oldu. Yani net faiz gelirindeki artış, karlılıktaki artışın asıl tetikleyicisi görünüyor. Biz de riskin olmadığı, tarihi karlar elde edebileceğimiz işler yapmak istiyoruz. Ancak ne yazık ki bu mümkün değil hiçbirimiz açısından" ifadelerini kullandı.

"ÜRETİM ARTTI"
Sanayi üretiminin haziran ayında, önceki yılın aynı ayına göre artış gösterdiğini belirten Özdebir, "Mevsim ve takvim etkisinden arındırılması durumunda dahi sanayi üretiminin, geçen senenin aynı ayına göre artış gösterdiği görülmektedir" şeklinde konuştu. ASO Başkanı Özdebir, son 4 aydır azalan işsizliğin mayıs ayı itibariyle yüzde 10.2'ye gerilediğini de kaydetti.

'İŞSİZLİK RAKAMI GERİLİYOR'
Son 4 aydır azalan işsizliğin mayıs ayı itibariyle yüzde 10.2'ye gerilediğini de kaydeden Özdebir, "Geçen seneye kıyasla işsizlik ne yazık ki halen yüksek. Öncelikle tek haneye gerilemesi gereken işsizlik rakamı konusunda ümidimizi kaybetmedik" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN