Hem okuyun hem çalışın

2013’te “İnovasyon alanında Türkiye’nin En Başarılı İş Kadını” ödülünü alan Nuray Karalar kadınlara, “Hem okuyun hem çalışın. Mutlaka yabancı dil öğrenin” tavsiyesinde bulundu

Hem okuyun hem çalışın
Çalışma hayatına üniversitede okurken başlayan Nuray Karalar, savunma sanayi ve sivil havacılık alanında kurduğu firmalarla 26 yılda birçok başarıya imza atarak, ödüller kazandı. Karalar, iş hayatına 90'lı yıllarda ODTÜ'deki KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezinin ilk firması olarak 75 metrekarelik bir alanda adım attı. Karalar, hayat kurtaran ambulans uçak ve helikopterlerin Türkiye'de yaygınlaştırılması için girişimlerde bulundu. ODTÜ Kimya Mühendisliği bölümünden 1992'de mezun olduğunda bir firması bulunan Karalar, o günden sonra firmayı büyütmek için çalıştı. Türkiye'nin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalara odaklandığını, daha çok savunma sanayi ve havacılık alanında projeler geliştirdiğini anlatan Karalar, hava ambulans sistemini girişimci olarak Türkiye'ye kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

ÜLKEMDE NİYE YOK?
Karalar, 2005'ten sonraki dönemde hava araçlarının operasyon ve işletimi ile ilgilenmeye başladıklarını belirterek, küresel bir helikopter üreticisi olan Eurocopter firması ile çalıştıklarını, firmanın sivil helikopterlerini proje ve müşteri bazında sattıklarını söyledi. Karalar, "Avusturya'da gece gündüz uçan ambulans helikopterler gördüm. Avusturya'nın yaklaşık 8 milyon nüfusu olmasına rağmen 24 helikopteri gece gündüz uçtuğunu duyunca 'Bu ülke vatandaşlarına ne kadar önem veriyor' diye düşündüm. Ekibimle beraber Türkiye'de bu hizmet yapılmış olsa kaç ambulans helikopter gerekir, bunun için nasıl bir yatırım gerekir diye fizibilite çalışması yaptık ve 6 ay sonunda bir proje ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığıyla bu konuda görüşmeye başladık" dedi.

ÖNCELİĞİM ÇOCUKLARIM
Yeni projeleri olduğunu, havacılık sektöründe farklı bir alan üzerine çalıştıklarını ifade eden Karalar, ayrıca yurt dışından ve Türkiye'den havacılık sektörüne girecek firmalara, sistemlerini ne şekilde kuracaklarına yönelik danışmanlık hizmeti verdiklerini dile getirdi. İş hayatının kadınların "bir sıfır yenik başladığı" bir hayat olduğunu belirten Karalar, kadınların iş hayatı haricinde ailevi sorumlulukları da bulunduğuna işaret ederek, "Ailede iyi eş ve anne olması bekleniyor. O nedenle o dengeleri oturtmak, kadınların iş hayatında başarılı olması veya tercih yapması gerekebiliyor. Ben her iki tarafı da dengede tutabildim. İki çocuğum var, 18 ve 15 yaşlarında" ifadelerini kullandı.

KADINLARA TAVSİYELER
Kadınlara tavsiyelerde de bulunan Karalar, "Özellikle kızlar, hem okuyup hem çalışsınlar. İş hayatında başarılı olmuş kişilerin yanlarında o ofisin havasını bile koklasalar, fotokopi bile çekseler onlar için çok faydalı. Çünkü iş hayatı acımasız. Öğrenci hayatına dalıp sonradan iş bulmaya çalışmak yerine gittikleri firmalarda çalışkanlıklarını gösterip hemen sonrasında istihdam edilebilirler. Üniversite mezunu olanlara, kendi firmalarını kurmadan önce mutlaka iki, üç yıl kurumsallaşmış firmalarda çalışmalarını öneriyorum. Kadın girişimcilere yabancı dil bilmelerini ve buna ağırlık vermelerini öneriyorum. Tüm girişimciler için bu geçerli. Çünkü dünya ile irtibat kurabilmeniz için bir yabancı dili çok iyi konuşabilmeniz gerekiyor ki o ülkeden iş alabilesiniz. Bunu kendi çocuklarımda uyguladım. Şimdi biri anadili gibi İngilizce biliyor" dedi

BİZE ULAŞIN