2 yaşındaki Elif Su’nun yaşam savaşı

Doğuştan kalp hastası minik Elif’in ailesi hem hastalıkla hem yoksullukla mücadele ediyor. Anne Hatice Kayan, tedavi için Ankara’ya gelmeleri gerektiğini ancak kalacak yerleri olmadığını söyledi

2 yaşındaki Elif Su’nun yaşam savaşı
Antalya'da yaşayan 4 çocuk annesi Hatice Kayan, doğuştan kalp hastası olarak dünyaya gelen 2 yaşındaki kızı Elif Su'nun yaşama tutunması için önemli bir karar verdi. Riskli bir ameliyata girecek olan küçük Elif Su'nun ailesi hem dua hem de Ankara'da kalacak bir yer istiyor. Muratpaşa ilçesinde yaşayan 4 çocuk annesi 37 yaşındaki Hatice Kayan, şiddetli geçimsizlik nedeniyle eşinden ayrıldı. Hayata 4 çocuğuyla tutunmaya çalışan gözü yaşlı anne, küçük kızı Elif Su'nun doğuştan kalp hastası olduğunu öğrenince hayatının yıkımını yaşadı. Kalp kapakçığında kalınlaşma, kalbe giden 4 damarda daralma belirlenen Elif Su'ya ilk olarak bir ay önce anjiyo yapıldı. Antalya'da her ay doktor kontrolünde bulunan küçük kıza, Ankara'da ameliyat olabileceği, bunun da büyük risk taşıdığı söylendi. Komşularının verdiği yol parasıyla kızını Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesine götüren Hatice Kayan'a, kızının akciğerindeki kılcal damarların yeterince gelişmediği için ameliyatın hayati riskinin bulunduğu aktarıldı.

KEŞKE DEMEMEK İÇİN
Kızını ameliyat ettirmese de birkaç yıl içinde kaybetme riski ile karşı karşıya olan anne Kayan, "keşke" dememek adına doktorlarının da tavsiyesi ile ameliyata karar verdi. Ameliyat masasında da kızını kaybetme korkusu yaşayan gözü yaşlı anne Kayan, tüm Türkiye'nin duasını ve tedavi sürecinde Ankara'da kalacak bir yer istiyor. Kızının Antalya'daki muayenesi için gerekli olan 90 TL'yi dahi toplayamayan Kayan, yetkililerden ve hayırserverlerden destek bekliyor. Kızının bir ay önce anjiyo olduğunu hatırlatan Kayan, "Anjiyoda damarların darlığı daha net ortaya çıktı. 3 damarda daralma vardı, 4'e çıktı. Kalp kapağındaki rahatsızlık olduğu da belirlendi. Kasım ayı içinde Ankara'da bir hastanede kızım ameliyat olacak" diye konuştu. Elif Su'nun ameliyat edilmediği takdirde doktorların, "Her an bir yerde düşüp ölebilir" dediğini aktaran Kayan, "Kalp yetmezliğinin başlayacağını, bayılmaların artacağını ve vücutta morarmaların başlayacağını söylediler. Kızımın ayrıca akciğerlerindeki kılcal damarlar gelişmediği için ameliyatta çok riskli. Keşke kızımı ameliyat yaptırsaydım, belki çocuğum yaşayacaktı demektense bu kararı aldım. Kızımın hayati tehlikesi var ama belki de bu rahatsızlığından kurtulacak."dedi.

TEMİZLİĞE GİDİYOR
Maddi anlamda büyük sıkıntı yaşadığını ve gündelik temizlik işleriyle evinin geçimini sağladığını dile getiren anne Hatice Kayan, "Antalya'da tek başımayım. Ankara'da kızımın ameliyatı sırasında kalabileceği bir yer istiyorum. Ben kızımın yaşamasını istiyorum. Tüm mücadelem onun için" diye konuştu.

'ELİMDEN BİR ŞEY GELMİYOR GÜNLERDİR AĞLIYORUM'
Kızının aylık muayenesi için gerekli olan 90 TL'yi bulamadığı için kontrole götüremediğini kaydeden Kayan, "Elimden bir şey gelemediği için kızım için günlerdir ağlıyorum. Kızım da ağlamamdan etkileniyor. Büyük kızım hem işe gidiyor hem okuyor. O izinli olduğu zaman ben evlere temizliğe gidiyorum. Ankara'ya ilk gittiğimde ulaşım masrafımı komşularım karşılamıştı. Şu an iki aylık kiram birikti. Antalya'da kaymakam- lık ve valiliğe başvurdum ama sonuç alamadım. Kapılar yüzümüze kapandı" dedi.

BİZE ULAŞIN