Hırsızlara karşı önlem alın

Hırsızlara karşı önlem alın

Uzun tatil günleri hırsızlar için kaçınılmaz bir fırsata dönüşebiliyor. Hırsızların bayram yapmaması ve ev sahiplerinin hüsrana uğramaması için yetkililer vatandaşları uyardı

Kurban Bayramı tatili 4 Eylül Pazartesi günü sona erecek. Vatandaşlar tatil yöreleri ve memleketlerine gitmeye başladı. Başta Ankara, İstanbul olmak üzere büyükşehirler neredeyse boşaldı. Bayram tatilinin uzunluğunu fırsata dönüştürmek isteyen hırsızlara bayram yaşatılmaması için vatandaşlara uyarıda bulunan yetkililer henüz yola çıkmamış olanların tedbirli olmaları gerektiğini belirtti. Hırsızlık vakalarının artmaması için alınacak basit önlemlerin bayramda tat kaçırmayacağını belirten yetkililer, "Hırsızlara bayram yaptırmayın" dedi.

BASİT ÖNLEMLER KOR UR
Son dönemlerde madde bağımlılarının hırsızlık olaylarına karıştıklarını ve hırsızlık yapmak için her yolu denediklerini ifade eden yetkililer, bayramda evinizde olmadığınızın anlaşılmaması için basit çözümler üretin çağrısında bulundu. Bayram dönüşü hüsrana uğramak istemeyenlerin polisin çağrısına kulak vermesi gerekiyor. Basit önlemleri şu şekilde sıralayan yetkililer, "Evin kapı ve pencerelerinin iyice kontrol edilmesi gerekiyor. Kısa süreli olarak terk edilecek evlerde özellikle geceleri evde bir şahsın olduğu izlenimini vermek amacıyla bir lambanın yanık kalması gerekiyor. Yine apartmana giren ve dikkat çeken şahısların takip edilmesi ve evin etrafında dolaşan şüpheli şahısların polise bildirilmesi gerekiyor. Ayrıca kapılara elektronik alarm sistemi monte edilmeli ve yine mümkünse çelik kapı yaptırılmalı"

POSTA KUTULARINA DİKKAT
Bayram tatili için tatil yörelerini ve memleketlerini seçen vatandaşlar için evlerini güvendikleri komşularına emanet etmeleri tavsiye edildi. Eve göz kulak olunması tembihi yapıldıktan sonra posta kutusuna gelen evrakların da komşu tarafından alınması gerektiğini hatırlatan yetkililer, "Hırsıza evde olmadığınızı hissettirmeyin. Perdelerinizi sıkı sıkıya kapatmayın. Hırsızlar hırsızlık yapmak için geldikleri binaların posta kutularını kontrol ederek en dolu olan dairede kimsenin olmadığını anlıyor. Alacağınız basit önlemler bayramı bayram gibi geçirmenizi sağlar ve hırsıza bayram yaptırmaz" şeklinde açıklamalarda bulundu.
BİZE ULAŞIN