Gurur kupası

Türkiye’nin Avrupa şampiyonu tek kadın bilardocusu Eylül Kibaroğlu, “Seksen milyonluk ülkemizde o kupa sadece benim evimde var” dedi

Gurur kupası
Türkiye'nin Avrupa şampiyonu tek kadın bilardocusu Eylül Kibaroğlu yeni hedeflerini anlattı. Kibaroğlu, Avrupa şampiyonluk kupasının farklı bir yeri olduğunu belirterek, "Kupayı 2007 yılında Çekya'da kazandım. O kupa ülkemiz için de tek olan bir gurur" ifadelerini kullandı. Spora başladıktan 4 yıl sonra katıldığı ilk Türkiye Şampiyonası'nda aldığı kupanın da özel olduğunu dile getiren Kibaroğlu, "Trabzon'da 2002 yılında ilk kupamı almıştım. İlk kupamdı ve bunun için onun da bende yeri ayrı" diye konuştu. Avrupa şampiyonu bilardocu, Türkiye'de kadın sporcu sayısının azlığı nedeniyle erkeklerle mücadele etmek istediğini ancak bunun kabul edilmediğini söyledi.

BÜYÜK EMEK VERİYORUM
Erkekler karşısında da bilardoda iddialı olduğunu dile getiren Eylül Kibaroğlu, "Çünkü ben bu spora emek veriyorum. Zamanım büyük bölümü bilardo masasının etrafında geçiyor. Hem öğretiyorum hem de öğreniyorum. Turnuvalarda da görüyorum, her zaman erkeklerle mücadele etmeye hazırım. Benim oynadığıma Amerikan ya da delikli bilardo deniliyor. Her şartta iddialıyım" dedi.

ERKEK SPORU DENMESİNE İTİRAZIM VAR
Bilardonun kahve ya da erkek sporu imajından kurtulamadığına vurgu yapan Kibaroğlu şöyle devam etti: "Buna itirazım var. Bu oyunu kahvehanede öğrenmedim, kahvehanede de oynamıyorum. Salonda her yaştan kadın ve erkek öğrencilere ders veriyorum. Bilardonun meraklısı çok, daha da yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Federasyonun bilardoyu okullara sokmaya yönelik çalışmaları var. Okullara girdikten sonra yeni gelenler bilinçli olacak. 'Bu oyunu okulda öğrendik' diyecek bir kuşak da gelecek."

BİZE ULAŞIN