Ninesinden öğrendiği tarifle iş hayatına atıldı

KOSGEB’in girişimcilik kursunun ardından hibe desteğiyle açtığı imalathanede ninesinden öğrendiği tarifle turşu üretimi yapan Selma Aslan 3 yılda 60 kişiye istihdam sağladı

Ninesinden öğrendiği tarifle iş hayatına atıldı
Çubuk ilçesinde, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) açtığı kursa katılan ve hibe desteğiyle 3 yıl önce turşu imalathanesi kuran kadın girişimci Selma Aslan, istihdam ettiği 60 kişiyle siparişleri karşılamakta güçlük çekiyor. Aslan, Çubuk turşularının hem yurt içi hem de yurt dışında ünlü olduğunu söyledi. Çubuk Belediyesi ve KOSGEB'in 3 yıl önce açtığı girişimcilik kursuna katıldığını belirten Aslan, ninesinden öğrendiği tarifle turşu imalathanesi açmaya karar verdiğini dile getirdi. Aslan, evde yaptığı turşuların hem yakınları hem de komşuları tarafından çok beğenildiğini ifade ederek, çevresinden aldığı takdirin cesaret ve güç verdiğini, bu sayede girişimci olduğunu anlattı.

60 KİŞİ ÇALIŞIYOR
Aslan, turşuluk sebzeleri de kendisinin ürettiğini vurgulayarak, "Turşu üretmek için 100 dönümlük arazimiz üzerinde salatalıklarımız ve diğer sebzelerimizi mevsimlik işçilerimizle beraber yetiştiriyoruz. Buradan ürettiklerimizle günlük 5 ton salatalık kuruyoruz. Mevsimlik işçilerle birlikte 60 kişi çalışıyor" dedi. Başarılı kadın girişimcinin istihdam sunduğu işçilerden İsmail Yaşar ise yaklaşık bir yıldır Selma Aslan'a ait imalathanede çalıştığını kaydetti. Patronu olan Aslan'ın çok başarılı bir iş kadını olduğunu dile getiren Yaşar, "Turşuları, hijyene önem vererek kuruyoruz. Her şeye dikkat ediyor" görüşünü dile getirdi.

SİZ DE BAŞARIRSINIZ, YETER Kİ EVDE OTURMAYIN
Başkentte yaşayan üç çocuk annesi Fatma Kahraman, aşçı olan büyük oğlunun ısrarı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın da (KOSGEB) teşviki ile işletme sahibi oldu. Kahraman, çocukları büyüdükten sonra evde boş vakitlerinin arttığını ve iş hayatına atılmak için araştırma yapmaya başladığını belirtti. Uzun yıllar evde olduğu için iş hayatıyla ilgili bilgi ve tecrübesinin de bulunmadığını aktaran Kahraman, "Bu nedenle kadınlara yönelik girişimcilik eğitimlerine katılmaya karar verdim" dedi. Girişimci Kahraman, bu düşüncesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın önderliğinde yapılan "1071 Kadın Girişimci Projesi" kapsamında verilen eğitimlere katıldığını, bu kursla hayatının değiştiğini dile getirdi. Mutfakla arasının çok iyi olduğunu ve yemek yapmayı çok sevdiğini ifade eden Kahraman, aşçı olan oğlunun da tavsiyesiyle kafeterya açmaya karar verdiğini söyledi. İki ay içinde kara geçtiğini anlatan Kahraman şu an üç kişiye istihdam sağladığını belirtti. Kahraman "Kadınlar her işi başarır. Yeter ki evde oturmasınlar, kendilerini geliştirsinler" dedi.

BİZE ULAŞIN