Başkent trafiğinde asayiş berkemal

Kurban Bayramı tatili sonrası dönüş yapan başkentlilerin güvenli yolculuk edebilmesi için Ankara trafiği helikopterle havadan denetlendi

Başkent trafiğinde asayiş berkemal
Kurban Bayramı tatili sona ererken dönüşler de başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı ve Trafik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, başkentte tatil dönüşü yoğun trafiği azaltma çabaları kapsamında hem karadan hem de bir polis helikopteri ile havadan denetimler gerçekleştirdi. Polis ekipleri, vatandaşların güvenli bir şekilde gidecekleri yerlere ulaşabilmelerini sağlamak için alınan yoğun trafik önlemleri kapsamında denetimlerini aralıksız sürdürdü. Ekipler, özellikle trafiğin yoğun olduğu Ankara'yı çevre illere bağlayan Konya, Eskişehir, Samsun ve İstanbul karayolunda helikopterli trafik denetimi yapılarak trafiği izlemeye aldı.

7/24 GÖREV BAŞINDA
Helikopter ekibi tarafından havadan denetlenen karayolu trafiğinde, hız sınırını aşan, şerit ihlalinde bulunan araç sürücüleri hemen karadaki ekiplere bildirildi. Helikopter ekibi, trafik kuralı ihlallerinin yanı sıra tır, kamyon ve tanker gibi ağır tonajlı araçların yoğunluğu nedeniyle trafik akışının yavaşladığı noktaları da karadaki ekiplere bildirerek trafiğin çok daha hızlı bir şekilde kontrol altına alınmasını sağladı. Ankara'yı çevre illere bağlayan karayollarında helikopterli trafik denetimlerinin yapıldığını belirten Ankara İl Emniyet Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Metin Demirci, "Karayollarında her 15-20 kilometreye bir ekip düşecek şekilde 350 personel, 37 ekip ile 7 gün 24 saat esasına göre görev yapıyoruz. 10 günlük tedbir kapsamında mevcut personelimize ilave olarak, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün çeşitli birimlerinden yaklaşık 50 personel takviye yapıldı. Şehirlerarası karayolları üzerindeki ilçe emniyet müdürlükleri ile jandarma ekipleri, ilçe giriş ve çıkışları ile trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda düzenleme ve denetleme görevini yapıyor"diye konuştu.

MAKET ARABA KONULDU
Güzergahlara maket polis arabalarının konulması yanı sıra havadan da helikopter ile denetimlerin gerçekleştiğini söyleyen Demirci, "Maket arabalar mevcut. Bu maket araçlarımızı koymamızdaki amaç yine vatandaşlarımızın özellikle gece seyahatlerinde dikkati çekerek daha dikkatli araç sürmelerini sağlamaktır. Bunun yanı sıra helikopter ile havadan denetimlerimiz kesintisiz devam etmekte olup, meydana gelen kazalara hızlı bir şekilde müdahale etmek ve kural ihlali yaparak diğer sürücüleri tehlikeye düşüren araçları tespit edip ilgili ekibe bildirmek suretiyle gerekli cezai işlemi uygulanmasını sağlıyoruz" dedi. Demirci, "Polis olarak bayramımız; vatandaşlarımızın kaza yaparak ölmediği ya da yaralanmadığı gündür" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN