Eskrim ayakta oynanan satranç gibi

Eskrim ayakta oynanan satranç gibi
Milli eskrimci Enver Yıldırım, bu sporun ayakta oynanan satranç olduğunu ifade etti. Tayvan'ın başkenti Taipei'de düzenlenen 2017 Üniversiteler Yaz Olimpiyatları'nda bireysel kılıç kategorisinde gümüş madalya kazanarak, eskrim branşında oyunlarda Türkiye'ye ilk madalyasını getiren Enver Yıldırım, eskrime antrenör komşuları Mustafa Kalender vesilesiyle başladığını ifade etti. Enver, "Önce ağabeyim gitti, çok kıskanmıştım. Sonra ağabeyimin peşinden başladım, o antrenör oldu ben sporcu olarak yoluma devam ediyorum" dedi. Salona girdiği ilk günü unutamadığını dile getiren Enver, "Ağabeyimin yanında kalbim ata ata eskrim tesislerine girmiştim. Her gün o güne şükrediyorum" diye konuştu.

PROFESYONEL HAYAT
Enver, eskrim branşında 94 yıl sonra alınan madalyalarda Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerinin (TOHM) kurulmasının önemli paya sahip olduğunu belirterek, profesyonel yaşama vurgu yaptı. Merkezlerin kurulmasının ardından profesyonelce çalışmaya başladıklarını ifade eden Enver, "Merkezin yapılması, profesyonelce yaşam ve antrenör Valery Shturbabin ile yardımcılarının gelmesi... Bir anda her şey istediğimiz gibi oldu. 'Amatör spor' diyoruz ama profesyonel hayat yaşıyoruz. Kamp yapıyoruz, yediğimiz, içtiğimiz belli. Diyetisyen, masör, doktorumuz, antrenman programımız var. Profesyonel hayat yaşıyoruz ve sonuçlar almaya başladık. Hiç mi eksik yok, var. Elbette dört dörtlük olması çok zor, dörtte üçü tamamlandı, bu da başarı için yetti"dedi.

DERS VERECEK
Eskrimi "ayakta oynanan satranç" sözleriyle anlatan Enver, branşta kafa kadar vücut koordinasyonun da önemli olduğuna dikkati çekti. Cimnastik, atletizm ya da yüzmenin ardından çocukların eskrime 9 yaşından itibaren başlayabileceğini belirten milli sporcu Enver Yıldırım, "Olimpiyat şampiyonu Halil Mutlu'nun çocukları eskrim yapıyor. Halter yapmışlar, başka branşları denemişler. Anne cimnastikçi, baba halterci, sporcu bir ailenin çocukları. Çocuklar şimdi bayıla bayıla eskrime geliyorlar" şeklinde konuştu. Tiyatro bölümünde okumak için eskrim dersi almanın zorunlu olduğu bilgisini veren Enver, "Ben de bir kursta eğitmen olacağım. Tiyatrocu olmak isteyenlere postür duruşu için eskrim kursu vereceğim. Eskrim, askeriyede de ders olarak veriliyor" görüşünü belirtti.
BİZE ULAŞIN