Ankara’dan Harvard’a

Kalabalık bir aile ortamında kısıtlı imkânlarla büyüyüp, okuyan Malatyalı kalp doktoru Harun Kundi, dünya çapında bir başarıya imza attı. Kundi, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin master programına davet edildi

Ankara’dan Harvard’a
Harun Kundi (30): Malatya'da kalabalık bir ailede büyüdü. Okulu bitirse yeter dediler o il biricisi oldu, tıp kazandı, doktor çıktı. İlk görev yerlerinden Ankara'da kısa sürede devasa başarılara imza attı. Kundi klap krizi hastalarında oksidatif stres düzeylerini gösteren bilimsel çalışması adını duyurdu. Çalışma ile Kundi, Harvard Üniversitesi'nin dikkatini çekti. Bilim insanları, dünyanın dört bir yanından başarılı doktorları bulmak için aylarca süren bir araştırma başlattı. İşte o araştırma Ankara'ya Numune Hastanesi'ne uzandı. Türkiye'nin gururu Malatyalı Doktor Harun Kundi o şanslı doktorlardan biri oldu.

İNGİLİZCESİ 1 OLAN ÇOCUKTUM
Kundi, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi master programına davet edildi. Kundi, şimdi Master of Medical Science in Clinical Investigation (MMSCI) programı kapsamında dünyada sınırlı hekimlerin katıldığı ve herkesin hayali olduğu bir ortamda dünyanın en iyi hekimlerince eğitim alıyor. Kundi duygularını SABAH Ankara'ya anlattı: Karnemde ortaokulda İngilizcesi 1 olan bir çocuktum, gerekli görmediğim bu ders eğitim hayatım boyunca başıma dert açtı. Tıp fakültesine girdiğimde yine İngilizce'den kalıp 1 sene daha hazırlık okudum. Yıllar sonra İngilizce'nin ne kadar gerekli olduğunu maalesef hayat öğretti. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım.

HARVARD SERÜVENİ
Harvard serüvenim ise Harvard tarafından almış olduğum bir mail ile başladı. Akademik anlamda yapmış olduğum yayınlardan dolayı bu master programına davet edildim. Daha sonra program koordinatörü ve ardından Harvard Tıp Fakültesi dekanı ile Skype üzerinden canlı görüşmeler sonucu dünya genelinde tıp fakültesi mezunları içinde 18 kişinin kabul edildiği 2 yıl sürecek olan master programına burslu olarak kabul edildim. Ancak bu programa geçen sene devlet hizmet yükümlüsü olarak çalıştığım için gidemedim. Beyinler göç etse de gönüller hep vatanda... Gönlüm burada yapabildiklerimi ve bana sunulan imkÂnları kendi memleketimde kendi suyumu yemeğimi yiyip içerek, çocuklarım güven ve huzur içinde büyüyerek ve iyi eğitimler alarak yaşamasından yana... Her zaman dönemsel iniş çıkışlara kanmadan, Türk olmanın onur ve sorumluluğunu taşımaya çalışıyorum. Bu eğitimin ardından henüz net bir plan yapmamakla birlikte Harvard Master sonrası benimle devam etmek istediklerini belirttiler. Ülkeme borçluyum. Allah nasip ederse tabi ki buradan ya da döndüğümde yapabileceğim ne varsa ülkeme sunmayı borç bilirim.

KARAR VERİRKEN ZORLANDIM
Eşim aynı hastanede KBB uzmanı. Bütün bu süreçte her aşamada desteğimdi. Küçük bir kızım, inşallah yakında dünyaya gelecek olan bir oğlum var. Harvard'da olsa 2 küçük çocuğu olan bir aile babası olunca insan karar vermekte zorlanıyor. Türkiye'de uzman olarak bir ömür boyu rahatça yaşayabilecekken şu anda bütün imkanlarımızı terk edip kendi olanaklarımızla yeni bir yola tekrar öğrenciliğe dönmeyi seçtik. Aslında bu da bir başarı değil bir başlangıç.
BİZE ULAŞIN