Belgesiz şoföre direksiyon yok

Hükümet servis tartışmasına noktayı koydu. Artık şoförlük mesleğinin belgesi olacak. Sabıkalı olan direksiyon başına oturamayacak, rehber öğretmenin direktifine uyacak

Belgesiz şoföre direksiyon yok
Yeni eğitim-öğretim yılı için geri sayım başlarken servis kavgalarına da son nokta konuldu. Yolcu taşımacılığı yapan tüm şoförlerin, Resmi Gazete'de yayımlanan standartlara uyması zorunlu oldu. Şoförlerin "gaz-frendebriyaj" şeklinde ifade ettiği üçlüye "belge" de eklendi. Belgesiz şoför artık direksiyon başına geçemeyecek. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ile Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun (MYK) yaptığı çalışmanın ardından her önüne gelen servis şoförlüğü yapamayacak. Şoförlük yapmak isteyenlerin sabıka kaydı olmayacak, sınavla yeterlilik belgesi alınacak, belge 5 yılda bir yenilenecek.

"GÜVENİ YİTİRMİŞLERDİ"
Önceki sistemde karakteri şoförlük mesleğiyle bağdaşmayan insanların direksiyon başına geçtiğini ve bu nedenle pek çok problemle karşılaşıldığını vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Geçmişte şoförler saygı, sevgi gösterilen kişilerdi. Çünkü araç sayıları çok azdı. Şoförler de bu mesleği icra ederken hakikaten "şoför ağabey" kimliğine sahipti. Bugün o meslekte yine aynı insanlar var ama maalesef bu sulandırıldı. İnsanların güvenini yitirdiler" dedi.

65'E BELGE YOK
Getirilen standartlarla birlikte şoförlerin adli sicil kaydının alınacağını, kılık kıyafet kontrollerinin düzenli olarak yapılacağını, yeterlilik belgesinin 5 yılda bir yenileneceğini belirten Palandöken, 65 yaş üzerindeki şoförlerin ise bu belgeyi alamayacağını kaydetti. Uygulama ile ayrıca İl Emniyet Müdürlüğü, trafikte yaptığı kontrollerde belgesi bulunmayan şoförlere ceza uygulayacak. Şehit Ahmet Özsoy Kız İmam Hatip Okulu'nda konuştuğumuz veliler de düzenlemeden dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti. Veliler, her ehliyeti olan kişinin servis şoförü olmasının yanlış olduğunu, yeni düzenlemenin sorunları ortadan kaldıracağını belirterek destek verdi. Okul servis şoförlerinin örnek olması gerektiğini söyleyen veli Şükrü Can, "Bütün şoförler ahlaklı, edepli olmalı. Çünkü şoförler, her gördüğünü hafızasına kaydeden çocukları taşıyorlar. Serviste sigara kullanmasınlar, küfürlü konuşmasınlar. Servis şoförü öğretmen formasyonunda olmalı" diye konuştu.Hükümetin servis şoförleri konusunda attığı adımı sonuna kadar desteklediğini söyleyen Gülay Yanık da, "Ahlak sahibi, ruh sağlığı yerinde, çocuklarla iletişimi iyi olan şoförler çocuklarımızı taşısın" dedi. Ertan Güler ise, "Yaşanan olayları hepimiz gördük. İnşallah bir daha şahit olmayız. Hükümet konuya el attı. Ruh sağlığı yerinde olmayan, belgesi bulunmayanlar çocuklarımızı taşıyamasın" ifadelerini kullandı.

VALİLİK'TEN OKUL GÜVENLİĞİ TOPLANTISI
Ankara Valiliği'nin koordinasyonunda yeni eğitim öğretim yılı öncesinde toplantı düzenlendi. Kaymakamlar, belediye başkanları, il ve ilçe müdürlerinin katılımı ile düzenlenen toplantıda, okullarda güvenlik ve huzurun sağlanmasına yönelik alınması gerekli tedbirlerle birlikte, okul servisleri konusu da görüşüldü. Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı ise, okul servis ücretlerinde ortalama yüzde 11 artış yapıldığını bildirdi. Elmadağlı, "Yıllık bin 440 lira olan 0-3 kilometrelerde servis ücreti bu yıl bin 611 liraya, bin 575 lira olan 3-6 kilometreler bin 764 liraya, 6-10 kilometreler bin 845 liradan 2 bin 61 liraya yükseltildi" dedi.
BİZE ULAŞIN