İnalcık’ın ismi kütüphanede yaşayacak

DTCF kütüphanesine duayen tarihçi merhum Prof. Halil İnalcık’ın ismi verildi. Kütüphane, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da katıldığı törenle açıldı

İnalcık’ın ismi kütüphanede yaşayacak
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara Üniversitesi (AÜ) Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) kütüphane binasına, "Prof. Dr. Halil İnalcık Kütüphanesi" isminin verilmesi ve İnalcık'ın doğumunun 100. Yılı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Kütüphaneyi gezerek, DTCF Dekanı Prof. Dr. İhsan Çiçek'ten bilgi alan Kalın, "Bugün hala zihnimizdeki ortalama tarih tasavvurunu şöyle bir tahlil ettiğimizde, Avrupa merkezci tarih tasavvurunun en belirgin paradigma olmaya devam ettiğini görüyoruz" diye konuştu. Kalın, daha sonra beraberindekilerle kütüphanenin açılış kurdelesini kesti.

"ESERLERİ MÜFREDATTA"
Törene katılan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de, dünyaca ünlü tarihçi Halil İnalcık'ın titizliği ile ele aldığı konuları çalışırken gösterdiği sabrının, sadece Osmanlı dönemini değil, beylikler ve Bizans dönemini de aydınlattığını belirterek, "Fetret devrine kadar karmakarışık olan ihtilaflı olaylar silsilesini belli bir düzene oturtmuş, kronolojiyi sağlıklı bir sıraya dizmiştir" dedi. Halil İnalcık'ın eserleri hakkında bilgi veren Erdem, bazı eserlerinin yayınlanmasının 50 yılı bulduğunu, bu eserlerin ideolojik saplantı ve bağnazlıktan uzak, tarafsız bir gözle yazıldığını söyledi. Erdem, tarihçinin ününün tüm dünyada duyulmasının çalışmalarına bağlı olduğunu dile getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı olarak yeni müfredatla hazırlanan ders kitaplarında tarihçi İnalcık'a yer verdiklerini belirten Erdem, 10'uncu sınıf kitabında da İnalcık ile yapılan bir röportajı öğrencilerin okumaları için sunduklarını bildirdi.
BİZE ULAŞIN