TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Masallar diyarı Kapadokya’ya Ankaralılardan yoğun ilgi

Kapadokya, Nevşehir Valiliği ve Ahiler Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Ankara’da tanıtıldı. Kızılay Meydanı’nda konaklayan Kapadokya TIR’ını ziyaret eden başkentliler VR gözlüklerin keyfini çıkardı

Masallar diyarı Kapadokya’ya Ankaralılardan yoğun ilgi
Dünyanın eşsiz rotalarından biri olarak kabul edilen Kapadokya ve Nevşehir bölgesinin tanıtımı için Nevşehir Valiliği'nin talimatı ve Ahiler Kalkınma Ajansının destekleri ile oluşturulan "Masallar Diyarı Kapadokya" projesi il il dolaşmaya devam ediyor. Proje kapsamında son teknoloji ile donatılan Mobil Kapadokya TIR'ı Kızılay meydanında, Ankaralılara eşsiz bir Kapadokya deneyimi sundu. Tanıtım TIR'ı Nevşehir'den hareket ederek sırasıyla Adana, Mersin, Antalya, Bodrum, İzmir, Bursa ve İstanbul'da vatandaşlara ulaştı. Nevşehir Valiliği'nin talimatı ile Ahiler Kalkınma Ajansının destekleriyle yürütülen proje için Ajansın Genel Sekreteri Vekili Bekir Varol, "Masallar Diyarı Kapadokya projesi ile Nevşehir bölgesinde yer alan tarihi, doğal ve kültürel zenginliğin Türkiye'nin farklı illerindeki vatandaşlarımıza taşımak istiyoruz. Nevşehir, potansiyel olarak bir dünya şehridir. Onu hak ettiği noktaya taşımak için elimizden gelen tüm çalışmaları yapıyoruz." diye konuştu.

BİBLO HEDİYE EDİLİYOR
Kapadokya ve Nevşehir bölgesinin tarihi, turistik alanlarının tanıtımı için özel tasarlanmış olan TIR'ın içinde LED ve Plazma ekranlar yer alıyor. Ankaralılar, bölgenin özel kameralar ile çekilmiş filmleri hem bu ekranlardan hem de Sanal Gerçeklik (VR) gözlükleri ile izlediler. Sanal gerçeklik teknolojisi ile çekilen filmlerde; doğa harikası Peribacaları ve Kapadokya bölgesindeki eski uygarlıkların izleri yer alıyor. Ayrıca Anadolu çömlekçilik sanatının merkezi Avanos ve Avanoslu çömlek ustalarının marifetli ellerinden çömlek yapımının inceliklerini sanki yanlarındaymış gibi görebildiler. Sanal çömlek yapımı deneyimlerinin VR gözlüklerle izlemenin yanında TIR'da yer alan tezgahlarda Bursalı ziyaretçiler, Avanoslu eğitmenler eşliğinde çömlek tezgahına oturarak kendi çömleklerini yapmayı deneyimlediler. Kapadokya Tanıtım TIR'ı İzmir'den Sivas'a, Trabzon'dan Antalya'ya Türkiye'nin dört bir yanında 15 ili gezecek. Mobil Kapadokya TIR'ını ziyaret eden katılımcılara minik biblolar hediye ediliyor. Ayrıca ziyaretçiler arasında yapılan yarışmalarda üç Ankaralı talihli Kapadokya bölgesinde 5 yıldızlı otellerde konaklamalı tatil fırsatı yakalarken, balon turu ile rüya gibi balon safari kazandılar.
BİZE ULAŞIN