‘Tekbir’ kararı şehit ailelerini sevindirdi

Şehit aileleri ve gazilerin 85 yıllık isteğine hükümet son noktayı koydu. Artık şehit cenazeleri Chopin’in cenaze marşı yerine Itri’nin ‘Segah Tekbiri’ ile uğurlanacak

‘Tekbir’ kararı şehit ailelerini sevindirdi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatı ile 81 ilin valiliğine gönderilen resmi yazı ile artık şehit cenazeleri Chopin'in cenaze marşı yerine Itri'nin 'Segah Tekbiri' ile uğurlanacak. Şehit aileleri ve gaziler tarafından büyük bir sevinçle karşılanan karar, en çok da bir yıl önce imza kampanyası başlatan Şehit Aileleri ve Gaziler Vakfı Başkanı Lokman Aylar'ı mutlu etti.

İLK SABAH DUYURDU
Başkan Aylar duygularını, şehitlerin tekbirle uğurlanması için geçen yıl başlatılan imza kampanyasını 13 Nisan 2016 tarihinde 'Chopin Yerine Tekbir Olsun' manşetiyle ilk kez gündeme taşıyan SABAH Ankara'ya anlattı. Aylar, "Şehitlerimizi inancımıza göre değil de yabancı bir ölüm marşı ile uğurlamak bizi yaralıyordu. 70 bin imza ile yola çıktık, Sayın cumhurbaşkanımıza mektuplar yazdık ve bugün 85 yıldır yüreğimizi burkan marş yok. Artık evlatlarımızı inancımızla uğurlayacağız. Yüreğimizdeki yük kalktı çok mutluyuz" dedi.

İÇİMİZİ KANATIYORDU
"Yıllarca içimizi kanatan bu marşa tahammül ettik" diyen Aylar şunları söyledi: "Vatan için şahadete yürüyen yiğitlerimizi çan sesleriyle uğurlamak içimizi kanatıyordu. Gazeteniz aracılığıyla devletimize seslendik. Şehit aileleri ve gazilerimizin çan sesi değil tekbir sesi istediğini söyledik, yazılar yazdık, kampanyalar başlattık bugün başardık. Hükümetimiz milletimizin 85 yıllık isteğine ses verdi. Her zaman yanımızda olan devletimiz tarihi bir kararla yaralara merhem oldu." İki gündür telefonlar susmuyor. Hakkari, Şırnak, İzmir, ülkenin her yerinden şehit yakınları mutluluk telefonu ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanımız Süleyman Soylu ve emeği geçen herkese minnettarız" dedi.

TARİFSİZ DUYGU
Kararın kendilerinde çok büyük bir mutluluk yaşattığını belirten şehit eşi Nuran Yeşilay (49), "En sevdiğimi 17 yıl önce çan sesleriyle başlayan yabancı bir marşla uğurladım. Gözümden yaşlar akarken canımın parçasını inandığım gibi uğurlayamamak o tabutun başında ikinci kez yıktı beni" dedi. Yeşilay, "Bu karar, 17 yıl önce yüreğime oturan o acıyı dindirdi" dedi. Gazi Zeki Duyar (45), "O marş her çaldığında ruhumda tarifsiz bir yara açılıyordu. Yıllarca yazmadığm yazı kalmadı, ancak devletimiz sesimizi duydu. Artık şehitlerimizi inandığımız gibi uğurlanacağız. Bu kararın alınmasında payı olan herkesten Allah razı olsun" diye konuştu.


Gaziler Vakfı'nın "Chopin'in yerine Tekbir olsun' imza kampanyasına en büyük desteği şehit anneleri vermişti. Gazetemiz aracılığı ile başlatılan kampanya kısa sürede yankı uyandırmış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili talimat vermişti. Uzun uğraşların ardından Itri'nin 'Segah Tekbiri, ilk kez 29 Ağustos 2017'de Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Muhammed Meriç'in cenazesinde ihtiram yürüyüşü sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu tarafından çalındı.
BİZE ULAŞIN