Memurun değil talebenin kenti

‘Memur kenti’ olarak bilinen başkentte nüfusun yüzde 23’ünü akademik ve temel eğitim alan öğrenciler oluşturuyor. Öğrenciler kentin ekonomisine yıllık 6 milyar TL katkı sağlıyor

Memurun değil talebenin kenti
Kamuoyunda 'memur kenti' olarak bilinen başkent Ankara aslında tam bir öğrenci şehri... 5 milyon nüfuslu başkentte yaklaşık 350 bin memur bulunuyor. Bunun yanı sıra kentte 1 milyon 250 bin öğrenci bulunuyor. Başkent nüfusunun yüzde 23'ünü oluşturan öğrenciler Ankara'nın ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. Yarın başlayacak olan yeni öğretim ve akademik yıl öncesi kent üzerine yaptığı analizlerle bilinen Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi İbrahim Uyar, öğrencilerin şehre kattığı artıları kalem kalem açıkladı. İşte Uyar'ın hazırladığı analiz raporuna göre başkenttin öğrenci bilançosu:

*NÜFUSUN YÜZDE 23'Ü ÖĞRENCİ
Başkentte 2 bin 654 eğitim kurumunda 964 bin 645 kişi üniversite öncesi eğitim, 287 bin kişi ise üniversitelerde akademik eğitim alıyor. 68 bin öğretmenin görev yaptığı Ankara'da 18 bin tanede akademisyen bulunuyor. 1 milyon 250 bin öğrenci başkent nüfusunun yüzde 23'nü oluşturuyor.

*ÖZEL EĞİTİME 2 MİLYAR
Ankara'da temel eğitim alan öğrencilerin 827 bin 402'si devlet okullarını tercih ederken 137 bin kişi özel okullara gitti. Buna göre başkentteki üniversite öncesi eğitim alan gençlerin yüzde 12'si özel okulları tercih etti. Özel okul tercihi ise yüzde 31'lik oranla en fazla lise düzeyinde dikkat çekiyor. Bu rakamlara göre başkentliler yıllık ortalama 15 bin TL'den özel eğitime 2 milyar 58 milyon TL bütçe ayırıyor.

*KIRTASİ YE VE SERVİS EKONOMİSİ
Ankara'daki öğrenciler ulaşım, kırtasiye ve giyim sektöründe de önemli bir ekonomik hacmi kaplıyor. 7 bin 200 okul servisinin bulunduğunu kentte ulaşıma yaklaşık 35 milyon TL, giyim ve kırtasiye piyasasına da 725 milyon TL para harcanıyor.

*DEV KATKI
Başkentteki üniversite öğrencileri 9 aylık eğitim süresince aylık bin TL ortalamadan ulaşım, konaklama ve gıda gibi benzeri ihtiyaçları için 2 milyar 750 bin TL harcıyor.

DERS SAATİ 07.50
Ankara Valiliği, ikili eğitim yapan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerin sabah en erken 07.50'de açılmasına, tam gün eğitim yapan okulların ise sabah 08.30'da açılmasına karar verildiğini açıkladı. Alınan kararın okul idarecileri, servisçiler işletmecileri ve velilerle yapılan istişarelerin ardından belirlendiği açıklandı.
BİZE ULAŞIN