İlk ders haberhattı 15 Temmuz

Başkentte 1 milyon 74 bin öğrenci için ilk ders zili çaldı. Buy ıl da ilk ders 15 Temmuz olacak. Büyükşehir Belediyesi araçları trafik sıkışıklığına yol açmaması için saat 10.30’a kadar trafiğe çıkmayacak

İlk ders haberhattı 15 Temmuz
Uzun yaz tatilinin ardından başkentte 1 milyonu aşkın öğrenci için ilk ders zili çaldı. Yaz saati uygulaması nedeniyle geçen yıl hava aydınlanmadan okula giden öğrenciler ve veliler, yapılan düzenlemeyle artık gün aydınlandıktan sonra okula gidecek. Ankara Valiliği, ders saati başlangıcını, ikili eğitim yapan okullar için 07.50, tam gün eğitim yapanlar için 08.30 olarak açıkladı. Üç aylık yaz tatilinin ardından yeni eğitim dönemine adapte olmaya çalışan öğrenciler için de okula alışma sürecini kolaylaştıracak karar olumlu karşılandı. 2017-2018 eğitim ve öğretim dönemi 8 Haziran Cuma günü sona erecek. Öğrencilere, geçen yıl olduğu gibi ilk olarak 15 Temmuz anlatılacak.

Hayırlı olsun mesajı
Yeni eğitim döneminin huzur ve mutluluk içinde geçmesini temenni eden Ankara Valisi Ercan Topaca, "Çocuklarımızın ve gençlerimizin kendilerine, vatanımıza, milletimize yararlı bireyler olarak geleceğe hazırlanması görevi de bizlere düşmektedir. Bu amaçla okullarımızda her türlü altyapı eksikliklerini gidermek, çocuklarımıza en iyi şartlarda eğitim imkânı sunmak üzere tüm hazırlıkları yapmaya, gerekli tedbirleri almaya gayret göstermekteyiz" dedi.

Sıkışıklığa önlem
Büyükşehir de okulun ilk günü yollarda sıkışıklık yaşanmaması için önlemler aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Yoğunluğun azalacağı 10.30'a kadar hiçbir asfalt, su, yol açma, kaldırım döşeme, onarma, çim sulama aracımız ve ekiplerimiz yolda olmayacak" dedi. Başkentte EGO otobüs seferleri de artırıldı.

Okul kantinleri için özel ekip kuruldu
Milli Eğitim Bakanlığı geçen yıl yürürlüğe giren "Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi" konulu genelgeye ek olarak bu yıl okul kantinlerinde etkin kontrol için Sağlık, Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlıklarınca illerde denetim komisyonları, ilçelerde ise denetim ekipleri kuracak. İlçelerde denetimden ilçe milli eğitim müdürü, toplum sağlığı merkezi başkanı ile gıda, tarım ve hayvancılık ilçe müdürü sorumlu olacak. İlçe denetim ekipleri, ilçe milli eğitim, gıda ve hayvancılık müdürlüğü ile toplum sağlığı merkezinden birer personel olmak üzere 3 kişiden oluşacak.
BİZE ULAŞIN