Tünel için ortak akıl

ODTÜ ve Büyükşehir’den 3’er mühendis, Bilkent Şehir Hastanesi’ne yapılacak 2 kilometrelik tünel için önümüzdeki günlerde beraber proje çizecek. Tüneldeki birlikteliğin Eymir Gölü’nde de sürmesi bekleniyor

Tünel için ortak akıl
Bilkent Şehir Hastanesi'nin trafik yoğunluğunu azaltmak için ODTÜ ile Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Valisi Ercan Topaca protokol imzalayarak anlaşmaya varmıştı. Büyükşehir, protokolün hemen ardından iş makineleri ile ODTÜ'de çalışmalara başlayarak yol güzergâhında bulunan ağaçları nakletti. Nakil işlemlerinin ardından İncek Bulvarı ile Eskişehir Yolu'nu birbirine bağlayacak 14 kilometrelik dev bulvarın projelendirme çalışmalarına başlandı. Büyükşehir Fen İşleri Dairesi Başkanlığı'na bağlı ekipler tarafından çizilen projenin ardından bulvarın kazı ve dolgu işlemlerine dün itibariyle başlandı. 14 kilometrelik bulvarda, 4 köprüden 3'ü 'U' dönüş köprüsü olacak. Bulvar sayesinde Konya Yolu'nun yükü hafifleyecek. Öte yandan ODTÜ Teknokent kavşağı ile 1071 Malazgirt Bulvarı arasında yapılması planlanan ve daha önceleri krize neden olan 2,1 kilometrelik tünel içinde bürokratik yazışmalar tamamlandı.

EYMİR İÇİN UMUT DOĞDU
Büyükşehir ile ODTÜ'nün ortak hareket edeceği tünel için üniversiteden 3 akademisyen görevlendirilecek. Tamamen alttan geçecek olan tünel yol için Büyükşehir'den de 3 mühendis görev alacak. Projeyi hayata geçirecek firmanın yetkililerinin de masada olacağı çalışmalar ortak akılla yürütülecek. Proje çalışmaları tamamlanır tamamlanmaz tünel için de ilk kazma vurulacak. Büyükşehir ve ODTÜ'nün tünel için aynı masada ortak proje üretmeleri ileride olası bir Eymir çalışması için de umut olacak. Başkentlilerin hafta sonları dinlenmek için yoğun olarak akın ettiği Eymir Gölü, tünel projesinin ardından masaya yatırılabilir. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in yeşil ışık yaktığı Eymir için tıpkı tünelde olduğu gibi ODTÜ'lü uzmanlarla bölgede peyzaj çalışmaları hayata geçirilebilir.

ZIRHLI BİRLİK KASIMDA
Öte yandan Zırhlı Birlikler arazisi içinden geçecek ve Sabancı ile Bağlıca bulvarlarını birbirine bağlayacak 5 bin 250 metrelik bulvarda da yol açım çalışmaları tamamlandı. Bulvarın diğer yollarla irtibatını sağlayacak 6 sanat yapısından 2'sinde de sona gelindi. Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, "Bazı bürokratik sıkıntılar nedeniyle uzayan çalışmalarımıza rağmen, yeni bulvarı, köprü ve menfezleriyle birlikte kasım ayı ortalarında açmayı hedefliyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN