‘Ekonomi kalkış sürecine girdi’

‘Ekonomi kalkış sürecine girdi’
ANKARA Sanayi Odası (ASO) Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ekonominin çökeceğini söyleyerek Türkiye'ye korku salmak isteyenlerin umduklarını bulamadığını belirtti. Özdebir, "Türkiye için olumsuz çanların çaldığı söylenen, her an ekonominin durabileceği söylentileri ile başladığımız 2017 yılının neredeyse 9 ayını geride bıraktık. Ancak geldiğimiz nokta itibari ile çok şükür görüyoruz ki, Türkiye ekonomisi bugün tüm dünyaya nasıl sağlam bir ekonomi olduğunu bir kez daha göstermiş durumdadır. Finans kuruluşları, kredi derecelendirme kuruluşları hepsi birer birer ekonomimizin sağlamlığını teyit ettiler. Bu yıl Türkiye ekonomisinin kelimenin tam anlamı ile bir kalkış sürecine girdiğini kabul ettiler" diye konuştu.

"ÜRETİMDEN VAZGEÇMEDİK"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ekonomi yönetiminin 2016 yılının sonundan itibaren zamanında ve yerinde tedbirler aldığını vurgulayan ASO Başkanı Özdebir, "Beklenti yönetimini çok iyi gerçekleştirdiler. Bizler de belirsizliklere rağmen üretimden vazgeçmedik, sebat ettik. İddia ediyorum ki, dünyada 15 Temmuz gibi bir süreç ile karşı karşıya kalmış başka bir ekonominin başarı hikâyesini hayata geçirmesi mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

1 MİLYON KİŞİYE EK İSTİHDAM
Türkiye ekonomisinin iki yumuşak karnı olan "enflasyon" ve "işsizlik" konularına da değinen Özdebir şunları söyledi: Son 4 aydır azalan işsizlik haziran ayında, geçen senenin aynı dönemindeki değer olan yüzde 10.2 değerine ulaştı.Türkiye'nin her yıl yaklaşık 1 milyon kişiye iş bulması durumunda işsizlik oranı aynı kalmaktadır. Bu sene haziran ayından itibaren geriye dönük bir yılda Türkiye 1 milyon 52 bin kişilik ilave istihdam yaratmıştır ve bu şekilde işsizlik oranı geçen sene ile aynı düzeyde kalmıştır. Türkiye ekonomisinin en önemli kronik rahatsızlıklarından biri olan işsizlik noktasında atılan adımlar belirli oranda meyvesini vermeye devam etmektedir.
BİZE ULAŞIN