Minik Buse gazilik bekliyor

Genelkurmay Başkanlığı’nda sivil memur olan annesi Şenay Şenses’le birlikte Merasim Sokak’taki terör saldırısı sonucu yaralanan minik Buse, “gazilik” unvanı almayı bekliyor

Minik Buse gazilik bekliyor
Genelkurmay Baskanlıgı Kara Kuvvetleri Komutanlıgı ve askeri lojmanların yakınında bulunan Merasim Sokak'ta 17 Subat 2016'da askeri servis araçlarının geçisi sırasında meydana gelen patlamada Genelkurmay'da sivil memur olan anne Senay Senses ile 4,5 yasındaki kızı Buse Senses agır yaralanmıstı. Patlamada yaralanan minik Buse, iki gözünü kaybederek aylarca yogun bakımda tedavi gördü. Aile, kızlarının tedavisi ve terör zararından dogan hakları için gerekli yerlere basvurdu. Bunun üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu, 5233 sayılı Kanun kapsamında Buse'ye "terör magduru" olarak bin 10 lira maas bagladı. Anne Senay ve baba Hüseyin Senses, "gazilik" unvanı için tekrar basvurdugunda Sosyal Güvenlik Kurumu cevap olarak maas baglanamayacagını bildirdi.

"O GÜN BENDE SİLİK"
Aile, saldırının TSK'nın servis aracına yapıldıgını, ölenlerin sehit, yaralananların gazi olması gerektigini söyledi. Aile, iki gözünü kaybeden minik Buse'nin gelecegi için "gazilik" unvanı verilmesi ve haklarından faydalanması için yetkililerden yardım bekliyor. Patlamanın oldugu günü hatırlamadıgını anlatan anne Senay Senses, "O gün bende tamamı ile silik. Anlatılanlar var sadece. Yanımda kresten alıp serviste en arkaya oturmusuz. Buse çok hareketli bir çocuk oldugu için en arkaya otururduk insanları rahatsız etmeyelim diye. Daha sonra patlama meydana gelince kızımı vatandaslar araçları ile özel bir hastaneye götürmüsler. Ben de daha sonra ambulans ile baska bir hastaneye kaldırılmısım. Uyandıgımda olayın farkındaydım fakat bilinç olarak hiçbir sey hatırlamıyordum" dedi. Buse'nin gözlerini kaybettigini hasta yatagında ögrendigini söyleyen anne Senses, "Sordugum ilk soru kızım Buse oldu. Kimse dogru düzgün cevap vermedi. 2 gün sonra yanına nakil gerçeklesti. Buse de o gün ilk defa uyandırıldı. Gözlerinin görmedigini ilk defa orada ögrendim. 1 aya yakın hastanede kaldık. O günler zaten zordu. Çıktıktan sonra daha da zorluklar yasamaya basladık. Hayata tekrar tutunması için çok çabaladık. Bunlardan birisi egitimiydi. Eski kresi tekrar kabul etti. Müdür ve ögretmenlerimizin çabasıyla Buse psikolojisini tekrar kazandı" diye konustu.

"İNGİLTERE'DE ŞANSI VAR"
Ingiltere'de gözlerinin tekrar açılma Senses, sunları kaydetti: gözleri için en iyi doktorlara götürdük. Olumlu bir yanıt almadık. TSK'nın rehabilitasyonunda fizik tedavi görürken tanıstıgımız gazilerden Ingiltere'de tedavi yapıldıgını ögrendik.

'KAMU ÇALIŞANI OLMADIĞI İÇİN GAZİLİK VERİLEMİYOR'
Kamu çalışanı olmadığı ve küçük yaşta olduğu için kızına "gazilik" unvanı verilmediğini belirten anne Şenses şunları söyledi: "Bu çocuğun eğitim hayatını sağlayamıyorum. İleride iş hayatını da sağlayamazsak bir geliri olmayacak. Terör mağduriyetinden dolayı sadece bin lira bir maaş bağlandı. İki kere SGK'ya başvuruda bulunduk, olumsuz cevap aldık. Geleceği için de özellikle 'gazilik' unvanı alınmasını istiyoruz. Ben de kendim malulen emekli oldum."
BİZE ULAŞIN