Sokak hayvanlarına 13 milyon TL

Büyükşehir, sokak hayvanlarına 20 ayda 13 milyon TL harcadı. Verilen hizmetler arasında muayene, tedavi, kısırlaştırma ve çip takılması yer alıyor

Sokak hayvanlarına 13 milyon TL
Büyükşehir Sağlık İşleri Dairesi Veteriner Şube Müdürü Paşa Enver Baysa, Ankara'da 80-100 bin arasında sokak hayvanı bulunduğunu tahmin ettiklerini belirtti. Son 20 ayda sokak hayvanlarına 272 bin veterinerlik hizmeti verildiğini söyleyen Baysa, bu sürede "kısırlaştır-aşılat- yaşat" programıyla sokak hayvanları için 13 milyon TL harcandığını belirtti.

9 BİN HAYVAN KISIRLAŞTIRILDI
Şube Müdürü Paşa Enver Baysa, Büyükşehir Belediyesi'nin, sokak hayvanlarının Avrupa Birliği standartları ve Türkiye'deki yasal mevzuata uygun şekilde yaşamaları için büyük gayret gösterdiğini söyledi. Mevzuat çerçevesinde, Büyükşehir'in, sokak hayvanlarının muayene, tedavi, kısırlaştırma ve aşılama işlemlerini yerine getirerek sahipsiz hayvanların sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini sağlamak için her türlü imkanı seferber ettiğine dikkat çeken Veteriner Şube Müdürü Paşa Enver Baysa, "Büyükşehir Belediyesi, son 20 ayda sokak hayvanlarına ücretsiz olarak 272 bin veterinerlik hizmeti sunarken, hayvanların barındırılması, bakımı, beslenmesi, çip takılarak kayıt altına alınması gibi hizmetler de dahil olmak üzere toplam 13 milyon TL'yi bütçesinden harcadı" dedi. Baysa'nın verdiği bilgiye göre; Büyükşehir Sağlık İşleri Daire Başkanlığı'nca son 20 ayda 9 bin 349 sokak hayvanı kısırlaştırıldı, 10 bin 349 hayvana kuduz aşısı yapıldı, 17 bin 414 hayvan muayene edildi, 9 bin 397 hayvana teşhis konabilmesi için ultrason, röntgen gibi görüntülenme işleminden geçirildi.
BİZE ULAŞIN