Orman yangını kontrol altında

Kadıköy Mahallesi yakınlarındaki Sarıçalı mevkisinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangını söndürme çalışmaları dün de devam etti. Nallıhan ilçesinde çıkan orman yangını tamamen kontrol altına alındı

Orman yangını kontrol altında
Ekiplerin 2 uçak, 6 helikopter, arazözler ve dozerlerle müdahale ettiği yangın, kısmen kontrol altına alındı. Söndürme çalışmalarını koordine eden Ankara Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya arazinin sarp, kayalık olması ve yol bulunmaması nedeniyle hava araçlarına ihtiyaç duyulduğuna dikkati çekerek, "Yakın ekiplerimiz yangını haber alır almaz yangına hemen müdahale etti" dedi.

YAYILMASINI ÖNLEDİK
"Yangına iki helikopterle müdahale ettik. Yer ekiplerinin yangına müdahalesi gerekiyordu, yangın bugüne devretti" diye konuşan Özkaya, sabah saatleri itibarıyla yangına havadan ve karadan müdahale edildiğini belirtti. Özkaya, "Yangın, kısmi olarak kontrolümüz altında. Yanan bölgede karam ve meşe ağaçları bulunuyor ve için için yanıyorlar. Onlara doğrudan müdahale ediyoruz" ifadelerini kullandı. Özkaya, yangın bölgesine işçileri helikopterlerle taşıdıklarını kaydederek, "Onların erzaklarını ve sularını da helikopterle taşıyoruz. Dolayısıyla bölgede müdahalemiz bu şekilde devam ediyor. Yangın, yaklaşık 18 hektarlık alanda etkili oldu. Bunun 13 hektarı örtü, 5 hektarı ise tepe şeklinde alanda etkili oldu. Yangının ilk çıktığı saatlerdeki alan ile bugünkü alan arasında fark yok. Yangının yayılmasını önledik. Ciddi manada ekiplerimiz çalıştı. Ankara Bölge Müdürlüğü arazözleri, işçi ekipleri hem de Balıkesir'den Kırşehir'e, Adapazarı'ndan Kastamonu'ya... Ekipler geldi. Ekiplerle çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

YANAN ALAN KÜÇÜK
AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan da çalışmaları yakından takip etti. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Ceylan, "Nallıhan'daki orman yangınının söndürme çalışmalarına katıldık. 7 helikopter, 2 uçak, onlarca arazöz, iş makinesi ve yüzlerce insanımızla yangın kontrol altına alınmış bulunuyor. Tek tesellimiz yanan alanın küçük olması" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN