Mülteci çocuklar için maddi ve manevi destek

Büyükşehir’e ait Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi’ndeki mülteci konumundaki çocuklara başta Türkçe olmak üzere çeşitli alanlarda eğitimler veriliyor

Mülteci çocuklar için maddi ve manevi destek
Çocuk ihmal ve istismarını önlemek amacıyla 1993 yılında kurulan merkezde, sığınmacı çocuklarda, sanat ve spor etkinliklerine katılarak, ülkelerinde yaşadıkları travmadan uzaklaşma imkanı buluyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından, yaşadıkları mahallelerden ücretsiz servislerle, Sıhhiye Çok Katlı Otopark'ın birinci katında bulunan merkeze getirilen mülteci çocuklara, aktivitelerden yararlanmasını kolaylaştırmak için de öncelikli olarak Türkçe öğretiliyor. İngilizce, bilgisayar, kütüphane hizmetlerinin uzman kadrolar tarafından verildiği Merkez'de, mülteci çocuklar; resim, el sanatları, müzik, satranç ve akıl oyunları, Kur'an-ı Kerim ve değerler eğitimi, masa tenisi, langırt, bilardo, çocuk kıraathanesi, mini botanik bahçe, yıl sonu gösterileri, doğum günü kutlamaları, yarışmalar gibi sosyalkültürel aktivitelere katılabiliyor, güreş, judo dersleri alıyor.

EĞİTİMLER DEVAM EDECEK
Merkez'de sığınmacı çocuklara, uzmanlar tarafından psiko-sosyal ve sağlık destekleri de veriliyor. Çocuklarla birebir iletişim kuran uzmanlar, problemlerini tespit ederek, gerektiğinde aileleriyle iletişime geçiyor. Maddi imkansızlıklar nedeniyle yeterince beslenemeyen çocukların dengeli beslenmeleri amacıyla, yemekhanede her gün sıcak, sulu yemek veriliyor. Merkezin düzenlediği piknik, kültür gezileri gibi aktivitelere katılan mülteci çocuklar, ülkelerinde yaşadıkları olumsuzlukları unutmanın mutluluğunu yaşıyor. ediyor. Yetkililer, mülteci çocuklar için verilen eğitimlerin ve sosyal hizmetlerin, bu sezon için yakında başlatılacağını belirttiler.
BİZE ULAŞIN