Engelsiz Kafe gelir kapısı oldu

Kırıkkale’de engellilerin sosyal ve ekonomik olarak yaşama tutunması amacıyla hayata geçirilen ‘Engelsiz Kafe’de engelli vatandaşlar çalışıyor. Kafenin geliri engellilere harcanıyor

Engelsiz Kafe gelir kapısı oldu
KIRIKKALE Belediyesi tarafından engellilerin sosyal ve ekonomik yaşama tutunmasına yönelik hayata geçirilen proje kapsamında açılan 'Engelsiz Kafe', engelli vatandaşların gelir kapısı oldu. Kafe, engellilerin hem kazanç elde etmesine hem de sosyalleşerek topluma kazandırılmasına katkı sağlıyor. Asırlık çınar ağaçlarının altında doğal bir konumda yer alan kafeye gelen vatandaşlar, sıcak ve soğuk içeceklerin yanında engelliler tarafından özenle hazırlanan kek, pasta, kurabiye ve ızgara çeşitlerini tatma fırsatı da buluyor.

DOWN KAFEDEN ESİNLENDİ
Kafenin işletmeciliğini yapan Tüm Engelliler ve Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Mehmet Emin Erkoç, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı görüşerek kendilerine engelli vatandaşlar için el emekleri ve becerilerini sergileyeceği bir yer bir yer vermesini istediklerini belirterek, "Başkanımız bu kafenin bulunduğu yeri önerdi, biz de kabul ettik. Ankara'da down sendromlular için düzenlenmiş bir kafe vardı. Biz de acaba böyle bir yer yapabilir miyiz diyerek işe koyulduk. Sonuçta güzel bir engelsiz kafe haline getirdik" diye konuştu.

HER KURUŞ ENGELLİLER İÇİN
Erkoç, "Projedeki asıl amacımız engellilerimizin sosyal hayata katılımı, eve kapalı yaşamasını engellemekti. İkincisi ise engelli istihdamına katkı sağlamaktı. Çalışabilecek engelli kardeşlerimizi seçtik. Çok güzel de çalışıyorlar. Sabah saat 10.00 gibi kafemizi açıyoruz, saat 24.00'e kadar da açığız. Buranın adı 'engelsiz kafe' ama tüm halkımıza açık. Vatandaşlarımız burada kahvaltı yapıp yemeğini yiyebiliyor. Kafeyi tercih eden vatandaşlar, verdiği her kuruşun bir engelli bireye katkı sağladığını, tekerlekli sandalyeye dönüştüğünü, engellinin eğitim yardımına dönüştüğünü hiç unutmasınlar. Bu yüzden halkımızı buraya davet ediyorum." dedi. Kafede gönüllü servis elemanı olarak çalışan engelli Elmira Baltacı da Kırıkkale'de engelli bireyler ve vatandaşlar için güzel bir ortam sağlamaya çalıştıklarını ve yoğun ilgiden memnun olduklarını ifade etti.
BİZE ULAŞIN