ODTÜ’de bilim şenliği

ODTÜ Bilim Şenliği, 400 akademisyen ve öğrencilerin katılımıyla renkli görüntülere sahne oldu. Etkinliklerin en fazla ilgi çeken bilimsel sloganı “uçan terlikler” oldu

ODTÜ’de bilim şenliği
ODTÜ'lüler evdeki eşyaların bilimsel açıklamalarını Avrupa Bilim ve Eğlence Günü'nde ODTÜ kampusunda öğrenci ve bireysel katılımcılara anlattı. Avrupa'da 250'den fazla şehirde eş zamanlı olarak onlarca bilimsel deneyin sergilendiği 'Bilimin Ev Hali' temalı şenliğe bu yıl Türkiye'de ODTÜ ev sahipliği yaptı. 400 gönüllü akademisyen ve öğrencinin bir ayda hazırladığı 100'den fazla etkinlik, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi fuayeleri, kapalı tenis kortu ve otopark bölgesini kapsayacak şekilde 5 odalı dev bir evde planlanıp gerçekleştirildi. Şenlikte 7'den 70'e hitap eden bilimi anlatan etkinlikler sabah 10'da başlayıp akşam 23'e kadar devam etti, şenlik konserle son buldu. Şenlik hakkında SABAH Ankara'ya açıklamalarda bulunan Rektör Danışmanı Doç. Dr. Eren Kalay, "Geçen yıl da Bilim Şenliği düzenlemiştik. Geçen yıl katılım daha fazlaydı. 15 bin kişi geldi ve tek yerde oldu. Bu yıl bilerek sayıyı azaltmak istedik ve etkinliği geniş alanda farklı odalar şeklinde düzenledik. Geçen yıl izdihamlar yaşandı bu yıl aynı şeyler yaşanmasın diye okullardan önceden kayıt istedik. Bireysel katılımlar da çok yüksek. Buraya gelip alanı gezenlerden olumlu tepkiler almak bizi çok mutlu etti. Bir aydan fazla süredir proje üzerinde çalıştık en iyisini yapmak istedik" diye konuştu.

UÇAN TERLİK
Bilimin ev hali etkinliğini tanıtmak için 14 ayrı slogan hazırlayan ODTÜ'lü akademisyen ve öğrencilerin en ilginç sloganı "uçan terlik" oldu. Gelen misafirlerin ilk sorduğu sorunun uçan terlik olduğunu belirten Kalay, "Evdeki ilginç malzemelerin bilimsel detaylarını vermek istedik. Anneler terliği genelde uçurur biz de o terliğin uçuşunu denklemlerle açıkladık. Biz herkesin özellikle miniklerin bilimi sevmelerini, bilime dokunmalarını sağlamak istedik, en büyük amacımız buydu. Miniklerin küçük yaşta bilim adamları ile tanışıp deneyleri görmeleri çok kıymetli.100'den fazla okuldan 8 bin öğrenci ve 2 binden fazla da bireysel ziyaretçi geldi. Etkinlik sona erdiğinde katılımcı sayısı netleşecek. ODTÜ bu etkinliği 5.kez yapmış oldu, son 2'si Avrupa Birliği desteği ile yapıldı. ODTÜ, araştırma ve eğitimin yanı sıra toplumsal hizmeti çok iyi yaptığını görüyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu.
BİZE ULAŞIN