Çipli bileklikle veliye mesaj

Okul servis güvenliği için geliştirilen “çipli bileklik”le, öğrencinin servise bindiği ve eve ulaşacağı saat velilere ayrıntılı olarak aktarılıyor

Çipli bileklikle veliye mesaj
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Teknokent bünyesindeki bir Ar-Ge firmasınca okul servislerinin güvenliği için geliştirilen "çipli bileklik", çocuğun servisin biniş ve eve varacağı saati ayrıntılı olarak velilere iletiyor. "Serviscell" adı verilen sistem, üç yılda yaklaşık 50 bin öğrenciye ulaştı.

YAZILIM VE TASARIM YERLİ
HÜ Teknokent bünyesinde çalışmalar yürüten Serviscell Polar Teknoloji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Diker, 6 yıldır çocukların okul yolu ve servis güvenliği üzerine çalıştıklarını söyledi. Çalışmalar öncesinde bir risk haritası çıkardıklarını kaydeden Diker, "Bu risk haritalarının tamamında, insana ve sürücülere dayalı olmadan denetlenebilir, yönetilebilir bir şekilde sistem geliştirdik ve risklerin önüne geçmeyi planladık. Bu amaçla öğrencilerin severek kullanacağı saat özellikli çipli bileklik tasarladık" dedi. Diker, geliştirdiği uyarı ve bilgilendirme yönetim sistemiyle, öğrenci, veli, servis firması ve sürücü arasında taşıma hizmetinin en kaliteli şekilde verilmesini ve velilerin endişelerinin giderilmesini amaçladıklarını belirtti. Diker, "Serviscell sürücü ekranı"nın ve çipli bilekliklerin yazılımının ve tasarımının Türk mühendisler tarafından yapıldığını söyledi.

GÜZERGAH DIŞI HAREKET DE BİLDİRİLİYOR
Servisin, çocuğun bulunduğu adrese giderken izlediği güzergahın sistemde kayıtlı olduğunu da anlatan Diker, servisin güzergah dışına çıkıp çıkmadığının da harita olarak veliye mesajla geldiğini ve velinin süreci kontrol edilebildiğine işaret etti. "Sürücü inen öğrencileri işaretlediğinde, servisteki öğrenci sayısı veliye gidiyor. Çocuğun serviste tek kaldığını veli öğrenebiliyor" şeklinde konuşan Diker, sistemin veliye maliyetinin ise ayda 10 lira olduğunu sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN