Köpeklerin can dostları

Köpeklerin can dostları

Başkentte 9 yıl önce trafik kazalarında yaralanan sokak köpeklerini veterinere götürerek sokak hayvanlarına yardım etmeye başlayan Köklü çifti, kiraladıkları arazide barınak yaptı

  • Ankara Başkent
  • Çarşamba 05.10.2017
Trafik kazalarında yaralanan sokak köpeklerini veterinere götürerek sokak hayvanlarına yardım eden Fahir ve Zekiye Taş Köklü çifti, farklı cinslerde 450 köpeğin bulunduğu barınak inşa etti. Çayyolu'nda 25 dönüm arazi kiralayıp barınağa çeviren Köklü çifti, masrafları gönüllülerin bağışlarıyla karşılıyor. Hayvan Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fahir Köklü ve eşi Zekiye Taş Köklü, 2009'da karşılaştıkları trafik kazalarında yaralanan sokak köpeklerini, veteriner kliniğine götürerek, sokak hayvanlarına yardım etmeye başladı.

180 SOKAK KÖPEĞİNE BAKIYORLAR
Klinikteki köpek sayısının 12'ye ulaşması nedeniyle veterinerin, "Abi artık bunları al, iyileştiler. Bu hayvanlar cins olmadığı için sahiplendiremedim" sözleri üzerine Köklü çifti, Çankaya Tulumtaş mevkisinde 3 dönümlük arazi kiralayıp hayvanlara barınak yaptı. Bu süreçte hayvan sayısının 60'a çıkması ve barınak alanının küçük gelmesi nedeniyle Yenimahalle Belediyesi'nin Alacaatlı'da tahsis ettiği arazide, üç sene boyunca 180 sokak köpeğine bakan Köklü çifti, Çayyolu Dodurga Mahallesi'nde tahsis edilen arazide inşa ettikleri barınakta 450 sokak köpeğinin beslenme, bakım, tedavi ve temizliklerini sağlıyor. Çalışmaları hakkında bilgi veren Hayvan Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zekiye Taş Köklü, derneğin 2011'de hayvan haklarının korunması ve mağduriyetlerinin sona erdirilmesi için kurulduğunu söyledi. Köklü, trafikte sürücülerin dikkatli araç kullanmadıklarını vurguladı. Köklü, bu süreçte hayvan sayısının 60'a çıktığını ve barınağa sığmadıklarını ifade etti.

'EŞİM TEMİZLİKLERİNİ YAPIYOR'
Köpeklerin trafik kazası veya hastalanması sonucu barınağa getirildiklerini ifade eden Köklü, barınaktaki köpeklerinin 5'inin belden aşağısının tutmadığını, 20'sinin tek bacağının koptuğunu, 12'sinin de kör olduğunu söyledi. Köklü, "Biz burada ücretli çalışan biri değiliz. Bu konuda bize maddi destek sağlayan gönüllü arkadaşlarımız var. Hafta sonları eşim tek tek kafesleri gezerek hayvanları sevip temizliğini yapıyor. Gönüllü vatandaşlar gelirse onları da gezdiriyor" dedi.
BİZE ULAŞIN