Başkentte Elazığ Günleri

Ankara, Elazığ Tanıtım Günleri’ne ev sahipliği yapıyor. Elazığ kültürü ve sanatının tanıtıldığı, yöresel ürünlerin yer aldığı etkinliğe başkentliler yoğun ilgi gösterdi

Başkentte Elazığ Günleri
Elazığ Tanıtım Günleri, Atatürk Kültür Merkezi'nde TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın katıldığı açılış töreniyle başladı. TBMM Başkanı Kahraman, şehirlerin kalkınması için rekabetin gerekli olduğunu belirterek, "Kendi ailemizi, şehrimizi, köyümüzü sevmek, kültür manasında milliyetçiliktir. Bunu Elaziz'de teneffüs ettim" dedi. Aslen Rizeli olduğunu ancak askerliğini yaptığı Elazığ'da gördüğü misafirperverliği unutamadığını, bu nedenle Elazığlı gördüğü zaman "Elazizliyim" dediğini anlattı. Malatya ile Elazığ arasında 'tatlı' bir rekabet bulunduğunu dile getiren Kahraman, "Rekabet şehirlerin kalkınması için lazım. Kendi ailemizi, şehrimizi, köyümüzü sevmek, kültür manasında milliyetçiliktir. Bunu Elaziz'de teneffüs ettim" diye konuştu. Tarihi milattan önce 2000'li yıllara dayanan kentin uzun zaman "Harput" adıyla anıldığını, daha sonra da şehre "Elaziz", "Elazık" ve "Elazığ" isimlerinin verildiğini hatırlatan Kahraman, "Ben anlamı olduğu için Elaziz diyorum. Bakarsınız bir gün asli ismine kavuşur" diye konuştu.

MİSAFİRPERVER ELAZIĞ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise Elazığ'ın kültürü, tarihi, tarımı, barajı ve insanının anlatılamayacağını, kentteki misafirperverliğin öğrenilmesi için herkesin Elazığ'a gitmesi gerektiğini söyledi.PAZAR GÜNÜNE KADAR
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş da çocukluk ve gençlik yıllarının geçtiği Elazığ'ın, Doğu'nun incisi olduğunu söyledi. Elazığ'da sanat ve siyaset adamları yetiştiğini dile getiren Ataş, kültürü, tarihi dokusuyla medeniyet beşiği olan Elazığ'ı Ankaralılarla buluşturanlara teşekkür etti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Elazığ'ın Doğu'da bulunan bir kültür şehri olduğuna işaret ederek, Harput'u ve Palu'su ile Doğu'nun tarihine damga vuran bir şehir özelliği taşıdığını aktardı. Elazığ'ın kalkınma ve gelişme potansiyeli olan bir şehir olduğunu ifade eden Yılmaz, Uluova gibi önemli sulama projeleriyle, özel sektör yatırımlarıyla Elazığ'ın gelecekte çok daha güçlü ve kalkınmış bir il olacağını söyledi. Etkinliğe, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve vatandaşlar katıldı. Açılışın ardından Kahraman ve beraberindekiler, yöresel ürünlerin tanıtıldığı stantları gezdi. Elazığ Tanıtım Günleri, 8 Ekim Pazar akşamına kadar ziyarete açık olacak.

YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise, "Ankaralılar Elazığ'ın kültürünü, musikisini, yöresel ürünlerini özlemiş. Yoğun bir ilgi ve alaka var. Pazar gününe kadar burada olacağız. Elazığ Belediyesi standımızda özellikle Elazığ'ın musikisini belirli aralıklarla gelen hemşerilerimize duyuracağız. Aynı zamanda Elazığ'ın yöresel ürünlerini, kültürünü, sanatını ve kadim medeniyetini burada Ankaralılara tanıtacağız. Fuara gelenleri Elazığ'da ağırlamak bizim için en büyük şereftir" dedi.
BİZE ULAŞIN