Desenlerle Türkiye Ukrayna dostluğu

Türkiye ve Ukrayna kültürünün ortak değerlerini yansıtan Desen DNA’sı sergisi Cermodern’de açıldı. Sergi, ‘umut, yol ve sonsuzluk’ temalarından oluşturuldu

Desenlerle Türkiye Ukrayna dostluğu
Ukrayna Ankara Büyükelçiliği ve CerModern Sanatlar Merkezi işbirliğiyle gerçekleşen sergi, yoğun ilgi gördü. İlk defa düzenlenen serginin açılışında konuşan Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrij Sybiha, Türkiye ile Ukrayna'nın uzun bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatarak bu etkinliğin iki toplum arasında bir köprü görevi üstleneceğini söyledi. Türkiye ile Ukrayna'nın kardeşliğinin altını çizen Sybiha, bu sergideki desenlerin iki ülkenin ortak kültürünü ve değerlerini yansıttığını vurguladı.

SERGİ 3 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR
Günümüze ait eserlerin yanı sıra 18. yüzyıla ait eserlerin de bulunduğu sergi "Umut, Yol ve Sonsuzluk" temalarından oluşuyor. Ukrayna'nın farklı bölgelerine ait işlemeli havluların yer aldığı "Umut",farklı bölgelerden getirilen Türk kilimlerinin sergilendiği "Yol" ve "Sonsuzluk " bölümü ayrı ayrı salonlarda sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, CerModern'in Hub Sanat Galerisi'nde atölye programları, söyleşiler ve sunumlarla birlikte 15 Ekim'e kadar sürecek.
BİZE ULAŞIN