Azerbaycan’dan Ankara’ya 70 şarapnelle yaşam savaşı

Azerbaycan’dan Ankara’ya 70 şarapnelle yaşam savaşı

Yüreği Türkiye sevdasıyla dolu Azeri asker Kaşkar Hacıyev, Karabağ’daki çatışmada yaralandı. 70 şarapnel parçasıyla yaşam savaşı veren Hacıyev, yeniden hayata bağlandı

Kahraman Azerbaycanlı asker Kaşkar Hacıyev, Karabağ'da 2016 yılında yaşanan çatışmada başından vuruldu, gözünü kaybetti, buna rağmen silahını bırakmadı, düşmana geçit vermedi. Türkiye sevdalısı Uzm. Çavuş Hacıyev, dört Ermeni askerini de o çatışma esnasında öldürdü. Yaralandıktan sonra 70 şarapnel parçasıyla aylarca yoğun bakımda kaldı. "Öldü-ölecek" denilen Hacıyev, Gülhane'deki başarılı tedavi ile sağlığına kavuştu. Hacıyev şimdi yürüyor, konuşuyor, sağlıklı bir şekilde yaşıyor.

PSİKOLOJİK DESTEK VERİLDİ
Azerbaycan'daki tedavilerinin ardından Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelen Hacıyev'in burada ağrıları kesildi. Ona psikolojik ve sosyal anlamda destek tedavi hizmeti verildi. Ortopedi servisindeki başarılı uygulamalarla genç asker, yeniden ayağa kalktı. Yatağında başlayan fizik tedavi onun adımları ile tamamlandı. Alçı ve başındaki 70 şarapnel parçası ile gelen asker, artık sağlıklı. Hastane Yöneticisi Prof. Dr. M. Ali Gülçelik, "Hastanemizin ortopedi alanındaki büyük başarısı böylesi ağır durumdaki bir hastayı bize getirdi. Burada ciddi bir tedavi süreci geride bırakıldı. Yaşamaz denilen bir hasta Ankara Gülhane'de sağlığına kavuştu" dedi. Sağlıktaki başarısı dünya sınırlarına taşınan Türkiye ve bu başarıya öncülük eden Ankara'da yeniden yaşama dönen Hacıyev, Türkiye sevdalısı bir asker. Düşman askerleri ile girdiği çatışmada son ana kadar silahını elinden bırakmayıp gazi olan Kaşkar Hacıyev, başında Türk Bayrağı ile uyuyor. "Kardeş ülkede ikinci kez hayat bulduk, iyileştim hayatta karşı umutlarım tazelendi" diyen Hacıyev, "Bazıları neden Türk bayrağını da astığımızı soruyor. Türkiye bizim ikinci ülkemiz. Eşim ve kızımdan aylardır ayrıyım. Hakikaten bu ülke dünyanın umudu. Tedavimi yapan Prof. Dr. Vedat Yıldırım hocamın uyguladığı tedavinin yanında samimi ve güler yüzü bizi güçlü tutuyor. Tüm ekip bizi baş üstünde tutuyor. Allah razı olsun" dedi. Prof. Dr. Yıldırım, "Kaşkar, hayata tutunan bir hasta. Palyatif bakım sayesinde onun rahatlamasını sağlıyoruz. Azeriler bizim kardeşimiz. Bu yakınlık sayesinde de çok iyi iletişim kuruyoruz" dedi. Sağ gözünü kaybeden ancak yaşama dört kolla sarılan Azeri askerin vücudunun değişik yerlerinde halen şarapnel yaraları var. Hacıyev, ülkesine ve ailesine kavuşmayı da dört gözle bekliyor.
BİZE ULAŞIN