Bendevi Palandöken: Kayıtlı istihdamın desteklenmesi projesi başlıyor

TESK ve SGK’nın düzenlediği “Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi” başlıyor. Ankara’yla birlikte 15 ilde toplantılar yapılacak

Bendevi Palandöken: Kayıtlı istihdamın desteklenmesi projesi başlıyor
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işbirliğiyle kayıtlı istihdamın artırılmasına yönelik "Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi"nin (KİDEP) bugün Bursa'da başlayacağını dile getirdi.

ESNAF BİLİNÇLENECEK
Proje kapsamında Ankara, Bursa, Tekirdağ, Gaziantep, Konya, Adana, Antalya, İstanbul, İzmir, Manisa, Eskişehir, Kayseri, Rize, Samsun ve Trabzon olmak üzere 15 ilde sosyal güvenlik bilgilendirme konferansı yapılacak. TESK Genel Başkanı Palandöken, "Sosyal güvenlik konusunda bilincin artırılması, kayıt dışı istihdamla mücadele, kayıtlı istihdamın artırılmasına yönelik SGK ile konfederasyonumuzun ortak iş birliği içerisinde olduğu projemiz başlıyor. 15 ilde sosyal güvenlik hakkında bilinçlendirme konferansları düzenleyeceğiz. Bu konferansların önemli faaliyetlerinden bir tanesi de esnaf ve sanatkârın sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirilmesidir" dedi. Kayıtlı istihdamın desteklenmesi konusunda SGK ile önemli bir projeye imza attıklarını belirten Palandöken, "Nitekim bu faaliyetlerin ilki 10 Ekim 2017 Salı günü Bursa'da başlayacak" şeklinde konuştu.

KAYITDIŞIYLA MÜCADELE
Kayıt dışı istihdamla her zaman olduğu gibi bundan sonra da mücadele edeceklerini vurgulayan Palandöken, "Projemiz, sosyal güvenlik konusunda bilincin artırılması, denetimin etkin hale getirilmesi ve kayıt dışı istihdamla mücadelede yeni politikalar üretilmesi amacıyla rehberlik, denetim ve bilinçlendirme konularını içeren 14 ana faaliyetten oluşuyor. Projenin en önemli faaliyetlerinden birisi de esnaf ve sanatkarın sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirilmesidir. Kayıt dışı işçi çalıştırmanın olumsuz sonuçları ve sosyal güvenlik teşvikleri konulu sunumlar yaparak bilinci artırmayı hedefliyoruz. Kayıt dışı istihdamla her zaman olduğu gibi bundan sonra da yoğun şekilde mücadele edeceğiz. 'Esnaf Rehberinin' dağıtılacağı konferanslarımıza tüm mensuplarımızın yoğun ilgi göstermesini bekliyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN