Hazal ATEŞ: Başkent izleyicisi farklıdır!

  • Ankara Başkent
  • Pazartesi 10.10.2017

Başkent, geçen hafta büyüleyici bir konsere ev sahipliği yaptı… Şehrin resmi, gri tonu yerini gökyüzüne ulaşan ışıltılı notalara bıraktı. Limak Filarmoni Orkestrası'nın ilk konseri… Sahne aldığı Ankara Congresium'da iğne atsanız yere düşmez. Limak Vakfı Başkanı Ebru Özdemir öncülüğünde… Sanat yönetmeni dünyaca ünlü tenor Murat Karahan. Aranjör Yusuf Yalçın, şef Rengim Gökmen… Omuzlarında kemanlarıyla günebakan çiçekleri... Orkestra ilk sahnede "Zeki Müren" şarkılarıyla adeta ruhumuzun pasını aldı. "Elbet bir gün kavuşacağız, Şimdi Uzaklardasın, Duydum ki unutmuşsun, Manolya, Senede bir gün" Her biri ayrı bir güzellikte muhteşem 16 şarkı… Karahan, 'harika sesi, sempatik tavırları, mütevazılığı, güler yüzü, sahne hâkimiyeti' ile ayakta alkışlanmayı fazlasıyla hak etti. Ankara izleyicisine yönelik yorumu da çok hoştu; "Ankara izleyicisi farklıdır. Çünkü onlar sanatın peşinden koşar!" Kim olduğumuz da dinlediğimiz müzikte saklı değil mi? Dinlenen müzik bir şehrin, ülkenin eğitim seviyesini de gösteriyor aslında. İşte o yüzden konser salonunun hıncahınç dolu olması da gurur vericiydi.

***

Zeki Müren'in en çok sevdiğim şarkılarından biridir… "Gözlerinin içine başka hayal girmesin!" Sanatçı bu şarkıyı, çok seven rahmetli Gülseren Özdemir'e ithaf etti. Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir'in, eşi Gülseren Hanıma sevgisini bilmeyen yoktur. Üniversite sıralarında başlayıp bir ömre sığan bir aşk hikâyesi… Nihat Bey'in Müteahhitler Birliği Başkanı olduğu dönemde tanışmıştım Gülseren Hanımla. Hani hayata kocaman kahkaha atan kadınlar vardır ya! Hani bu gezegenden gitseler de merhamet, sevgi dokunuşları her yerde hissedilir.
İşte Gülseren Hanım da öyle her daim gözleriyle gülen, güçlü bir kadındı. Ancak yüreği güzel bir kadın ömürlük sevgisini eşine bu naif parçayla anlatabilirdi;
"Gözlerinin içine başka hayal girmesin/
Bana ait çizgiler dikkat et silinmesin/
İstersen yum gözlerini/
Tıpkı düşünür gibi/ Benden evvel başkası /
Bakıp seni görmesin…"
Orkestrayı kurarken Türk müziğinin evrensel bir formda yeniden yorumlanmasını hayat ettiklerini söylüyor Ebru Özdemir. İlk konser de bu hayalin gerçekleştiğini gösteriyor.

***

Limak Holding, son dönemde sosyal sorumluluk projeleriyle sıkça gündemde… "Evin Küçük Mühendisleri" projesi için Ebru Hanım'la iki hafta önce Gaziantep'teydik. Sadece yatırım, ihalelerde değil, sosyal projeler, sanat, eğitim bursları, kadın çalışmalarıyla sıkça gündemde. Nihat- Batuhan Özdemir, Sezai, Serhan, Serdar Bacaksız'la birlikte Limak yönetimde ki tek kadın. Bu tabloya bakınca aklıma İletişim Fakültesi'nde bize ilk öğretilen meslek formülü; 5N, 1K geldi. Bu formül gazetecilikte "yöntem, metot analizi" için olmazsa olmazdır. Holding'in 5+1'inde Ebru Hanım da kalenin gülen yüzü. Anlaşılan o ki! Ankara'nın izleyicisi gibi iş kadınları da farklı.

BİZE ULAŞIN