Kazan 12 Yıldız’a yeniden talip

Kazan 12 Yıldız’a yeniden talip

Kazan, geçtiğimiz yıl aldığı Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülü “12 Yıldız Şehri” unvanını yeniden elde etmek için çalışıyor

  • Ankara Başkent
  • Pazartesi 10.10.2017
Avrupa Konseyi'nin en prestijli ödülleri arasında yer alan "12 Yıldız Şehri" unvanına geçtiğimiz yıl layık görülen Kahramankazan Belediyesi, bu ödülü ikinci kez almak için yeniden kolları sıvadı. Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, 12 Yıldız Şehri unvanını ikinci kez almak için yeniden talip olduklarını açıkladı. Ertürk, bundan sonraki hedeflerinin ise "Avrupa Diploması" ödülü olduğunu söyledi.

"DEMOKRASİNİN BEŞİĞİYİZ"
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türkiye Ulusal Heyet Üyesi de olan Ertürk, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Ertürk, Avrupa Konseyi'nin, her yıl 9-15 Ekim tarihlerinde kutlanan Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında yerel yönetimler tarafından düzenlenen etkinlikler sonucunda 12 Yıldız Şehri unvanını almaya hak kazanan yerel yönetimleri belirlediğini ifade etti. Ertürk, "Geçen sene 12 Yıldız Şehri ödülüne layık görülmüştük. Demokrasinin beşiği olan Kahramankazan ilçesi olarak, ikinci kez Avrupa'nın 12 Yıldız Şehirleri arasında olmaya aday olduğumuzu açıklamak istiyoruz" dedi. Her sene farklı bir tema ile kutlanan Avrupa Yerel Demokrasi Haftası'nın bu yıl ki temasının "Katılımcı Demokrasi: Paylaşmak, Önermek, Karar Vermek" olduğunu anlatan Ertürk, şunları kaydetti: "47 üye ülkenin yerel ve bölgesel yönetimlerinin seçilmiş temsilcileriyle bizler, vatandaşlarımızın dikkatlerini yerel demokrasi üzerinde toplamak, hem dünyada hem ülkemizde yerelleşmekle beraber, hizmetinde yerelleşmesini ve insanlarımızın yerinde daha kaliteli hizmet alabilmesinin birinci basamağında yerel demokrasi olduğunu vurgulamak gerek. Bu konuda da belediye başkanlarının vatandaşlarımız ile diyaloglarını artırması, demokrasi ve insan haklarını güçlendirmek görevini yaygınlaştırmak amacıyla bu etkinlikleri düzenliyoruz."

HEDEF 'AVRUPA DİPLOMASI'
Her yıl "12 Yıldız Şehri" ödülünü almak için başvuruda bulunacaklarının altını çizen Ertürk, "Bundan sonraki hedefimiz Avrupa ödülüne giden yolda ikinci basamak olan Avrupa Diploması Ödülü'ne de Kahramankazan Belediyesi olarak başvurmak. Bu ödülü de sizlerin katkılarıyla alacağımızı düşünüyorum" dedi. Ertürk, Türk milletinin 15 Temmuz'da evrensel değerlere, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, temel hak ve hürriyetlere, modern ve çağdaş değerlere karşı ne kadar hassas olduğunu, demokrasi ve milli iradeye nasıl sahip çıktığını canlarıyla ödemek suretiyle tüm dünyaya gösterdiğini söyledi. Başkan Ertürk, 15 Temmuz'un yalnızca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsında seçilmiş bir hükümete ve demokratik değerlere değil tüm dünya ülkelerinin haklarına ve halklarına yapılmış bir darbe olduğunu belirtti.
BİZE ULAŞIN