Ankara-Paris uçuşları başladı

Ankara’dan direkt uçuşlara bir yenisi eklendi. Aktarmasız Paris uçuşları haftada iki kez karşılıklı olarak gerçekleştirilecek. İlerleyen dönemde Esenboğa’ya yeni uçuşlar eklenecek

Ankara-Paris uçuşları başladı
Türk Hava Yolları (THY), Ankara-Paris uçuşlarına başladı. TAV Esenboğa Havalimanı'nda, Ankara- Paris direkt uçuşunun başlaması dolayısıyla tören düzenlendi. Esenboğa Havalimanı Mülki İdare Amiri Murat Soylu, törende yaptığı konuşmada, Ankara'dan direkt uçuşların hayırlı olması dileğinde bulunarak, "Direkt uçuşlara başlamaktan daha önemlisi, sürdürebilmek, katkı sunabilmek" dedi. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de coğrafyasında yükselen değer olan 80 milyonluk Türkiye'nin başkentinin, uluslararası bağlantılarda eksiğinin bulunduğunu söyledi. Bunun giderilmesi için çalışmalar yaptıklarına işaret eden Özdebir, başkentten direkt uçuşların Ankara'nın erişebilirliğini artıracağını vurguladı. Ankara'nın ticari ve sosyal hayatının gelişmesi açısından yurt dışına direkt uçuşların son derece önemli olduğunun altını çizen Özdebir, aynı zamanda önemli bir teknoloji şehri olan kentin büyümesinin devam edeceğini dile getirdi.

"HATLARDA ARTIŞ SÜRSÜN"
Özdebir, Ankara'da 1,5 milyon kayıtlı istihdamın yaklaşık 300 bininin kamu kurumlarında çalıştığını belirterek, "Ankara iş dünyasının önemli bir 'hub'ı olmuş vaziyette. Bu hub'ın, dünyanın başka hub'larıyla birleşmesine bugün şahit oluyoruz. Bu seferlere yeni destinasyonların ekleneceğine inanıyorum. Ankaralılara burada görev düşüyor. Ankaralılar, seyahat planlarını yaparken buradan uçmaya önem vermeleri lazım ki bu hatlar artarak devam etsin. Ankaralıları, Ankara'ya sahip çıkmaya davet ediyorum" diye konuştu. Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da Ankara'dan direkt yurt dışına uçuşlara ihtiyaç olduğunu belirterek, bunu 11 aydır her gittikleri yerde dillendirdiklerini ve yetkililere konuyu ilettiklerini bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuya sahip çıktığını anlatan Baran, daha sonra THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı ile temasa geçtiklerini ve yapılan toplantıların ardından bugün Berlin, Frankfurt, Viyana ve Paris'e direkt uçuşların başladığını kaydetti.HAFTADA İKİ KEZ KARŞILIKLI OLARAK SEFER DÜZENLENECEK
TAV Esenboğa Havalimanı İşletmesi Genel Müdürü Nuray Demirer de Türkiye'nin başkentinin, dünyanın bütün başkentleriyle bağlanması için hedeflerinin bulunduğunu, Esenboğa Havalimanı'nın da buna müsait olduğunu söyledi. Ankara-Paris uçuşlarının salı ve cumartesi olmak üzere haftada iki gün karşılıklı gerçekleşeceğini belirten Demirer, "Esenboğa Havalimanı'ndan, yurt içinde 36 ve yurt dışında 18 ülkede 33 destinasyona direkt uçuşlarla bağlanıyoruz. Esenboğa Havalimanı, 2017 yılının 9 ayında bir önceki yıla göre yolcu sayısını yüzde 36 artırdı, 2016'da 13 milyon 200 bin yolcuya, 95 bin 500 uçuşa ev sahipliği yaptı" diye konuştu.

'BAŞKENTE YAKIŞIR BİR UÇUŞ TRAFİĞİ OLMALI'
THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'ya, ATO Meclisi'ne katıldığında isteklerini ilettiklerini vurgulayan ATO Başkanı Gürsel Baran, "Ankara'nın 80 milyonluk ülkenin başkenti olduğunu, başkente yaraşır bir uçuş trafiğinin olması gerektiğini, havalimanımızın buna müsait olduğunu ilettik. Kendisi de peyder pey yeni hatları, destinasyonları açacaklarına dair söz verdiler. 3 saatte gidebileceğimiz bir yere 10 saatlik zaman harcıyoruz. Ankaralı sanayicinin, tüccarın, bürokratın zamanı çok kıymetli. Bu anlamda bugün bizim için çok önemli. Hayırlı olsun" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN