Akademisyenlerden ‘çöpten gübre’ dersi

TÜBİTAK destekli proje kapsamında akademisyenler, ortaokul öğrencilerine evlerindeki çöplerden gübre elde etme teknolojileri konusunda eğitim verdi

Akademisyenlerden ‘çöpten gübre’ dersi
ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezince yürütülen, TÜBİTAK destekli proje kapsamında akademisyenler, ortaokul öğrencilerine, evlerindeki çöplerin geri dönüşümü ve bunlardan gübre elde etme teknolojilerini anlattı. TÜBİTAK'ın desteklediği Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projesi kapsamında başlatılan "Çöpten Gübreye" projesinin koordinatörü Dr. Serap Bilen, Ankara'daki ortaokul öğrencilerine yönelik 10 gün süreli eğitim programı düzenlediklerini söyledi. ODTÜ'lü akademisyenler, uzmanlar, eğitmenler ve rehberler koordinesindeki projede 200 öğrenciyi üniversite kampusunda ağırladıklarını belirten Bilen, öğrencilere organik artıkların geri dönüşümünde kullanılan teknolojileri anlattıklarını ifade etti. Bilen, atölye çalışmaları gerçekleştirdikleri öğrencilere, organik artıkların kompostlama yapılarak nasıl değerlendirileceğini bahçede uygulamalı gösterdiklerini bildirdi.

SOLUCAN EVİ YAPTILAR
Solucanların organik artıkları yemesi ve dışkılaması süreçlerini de incelediklerini vurgulayan Bilen, öğrencilerle "solucan evi" yaptıklarını, küçük çapta da olsa bir kompostlama ünitesi inşa ettiklerini dile getirdi.
BİZE ULAŞIN