820 Sokak’tan 840. Cadde’ye

2011’de Akpınar’daki heyelan sonrası yıllardır mağdur olan yaklaşık 60 aile için bölgeye 600 metre uzaklıktaki araziye inşa edilecek konutların zemin etüt çalışmaları bitti

820 Sokak’tan 840. Cadde’ye
Çankaya'ya bağlı Akpınar Mahallesi'nde 2011'de meydana gelen heyelanda bölgedeki 8 bina zarar gördü. Yıkılma tehlikesi yaşayan binalarda oturan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için dönemin Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Büyükesat'taki bir araziyi Belediye Meclis kararı ile tahsis etti. Hem Büyükşehir'den hem de Çankaya Belediye Meclisi'nden yoğunluğu arttırılan arazi daha sonra Tanık tarafından İller Bankası'na satıldı. Yaşanan mağduriyetin giderilememesin ardından devreye giren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2013 yılında 8 binanın bulunduğu alanı riskli bölge ilan etti.

ETÜTLER BİTTİ
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha sonra yine Akpınar Mahallesi'nde Çankaya Belediyesi'ne ait arazileri rezerv alan ilan ederek bölgede çalışma başlattı. Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda arazideki etüt çalışmaları tamamlandı. Arazide şimdi imar plan çalıştırması yaptıran müdürlük, daha sonra Akpınar mağdurlarına tahsis edilecek olan konutların yapımı için harekete geçecek. Konutların yakın zaman içerisinde tamamlanması için çalışmalar hızlı bir şekilde devam ederken olayın yaşandığı 820 Sokak'ta ikamet eden vatandaşlar yine kendi mahallelerinde 600 metre uzaklıktaki 840. Cadde'deki yeni evlerine yerleşecek.

"GİDECEK YERİMİZ YOK"
Akpınar'da yıllardırmağdur olduklarını ifade eden Mehmet Değirmenci, " Yaşanan heyelanın ardından birçok vatandaş evlerini terk etmek zorunda kaldı. Biz şuanda yaklaşık 30-35 aile burada yaşıyoruz. Umarım evlerimiz kısa sürede tamamlanır ve yeni evlerimize taşınırız. Bizim buradan başka gidecek yerimiz yok. Kimseye de güvenimiz kalmadı. Yeni konutlar tamamlanmadan şuan ki evlerimizden çıkmak istemiyoruz. Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık'ın bizi mağdur etmesinden dolayı yıllardır sürünüyoruz. İnşallah yıllardır özlemini çektiğimiz bu evlere kavuşuruz ve rahat bir nefes alırız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN