Başkentte cıva paniği

Aktaş Atatürk Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nde cıva dökülmesinden etkilenenlerden 25’inin taburcu edildiği, 11 kişinin ise tahlil işlemlerinin devam ettiği açıklandı

Başkentte cıva paniği
Olay, Altındağ ilçesindeki Aktaş Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, lisenin bazı öğrencileri atıl durumda bulunan Ata İlköğretim Okulu'nun laboratuvarından deney tüpleri ile aldıkları cıvayı okullarına getirdiler. Öğrenciler daha sonra bu tüpler içindeki cıvayı okulun kantinine ve bazı sınıflara döktü. Kısa sürede okula yayılan cıvadan etkilenen öğretmen ve öğrenciler olay yerine gelen ambulanslarla kentteki çeşitli hastanelerde tedaviye alındı.Okul tahliye edilirken sınıflardaki ve kantindeki civanın temizlenmesi için okula AFAD ekipleri sevk edildi.

AFAD EKİPLERİ SEVK EDİLDİ
Temizleme çalışmasının ardından AFAD ekiplerinin raporuna göre okulun bir süre tatil edilebileceği öğrenildi. Bu arada okulda eğitim gören bazı öğrenciler ise fizik dersinde deney yapıldığı sırada yaşanan kaza sonucu cıva tüpünün yere düştüğünü ve bu nedenle öğrencilerin zehirlendiğini söyledi. Ankara Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, cıva maddesinden zehirlenme şüphesi ile hastaneye sevk edilen 25 kişinin tahlil sonuçlarında olumsuzluğa rastlanılmadığından taburcu edildiği belirtilirken sonradan hastaneye başvuran 11 kişinin ise tahlil işlemlerinin devam ettiği kaydedildi. Tahlilleri devam edenlerin işlemleri sonuçlanınca taburcu edilmelerinin planlandığı ifade edilen açıklamada, olayla ilgili inceleme yapmak üzere iki müfettişin görevlendirildiği vurgulandı. Sağlık Bakanlığınca, Aktaş Atatürk Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesinde cıva dökülmesinden etkilenen öğrenci ve okul çalışanlarının genel sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, termometre tüplerinin kırılması sonucu civa dökülmesinden etkilenen öğrenci ve okul çalışanlarının olay yerine intikal eden 112 Acil Servis ekiplerince Keçiören Mesleki Hastalıklar Hastanesi'ne götürüldüğü, diğer kişilerin kendi imkânlarıyla aynı hastaneye ulaştığı belirtildi. Tetkikleri yapılmak üzere gözlem altına alınan öğrenci ve çalışanların acil muayenelerinin yapıldığı vurgulandı. Ankara Emniyeti'nin de olayla ilgili soruşturması devam ediyor.
BİZE ULAŞIN