Sağlık turizmi atağa kalkıyor

ATO Başkanı Gürsel Baran, yurtdışına direkt uçuşların başladığı Ankara’nın hastaneleri ve termal kaynakları sayesinde dünya sağlık turizminde atağa kalkacağını söyledi

Sağlık turizmi atağa kalkıyor
Başkent Ankara'nın yıllardır özlemini çektiği yurtdışına direkt uçuş sorununa Türk Havayolları'nın Paris seferi ile ilk neşter vuruldu. Ankaralı sanayici ve işadamlarının en önemli taleplerinin başında gelen direkt uçuşlar ilk etapta Paris, Viyana, Frankfurt ve Berlin'e gerçekleştirilecek. SABAH Ankara'ya konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, direkt uçuşlar sayesinde savunma sanayisinin de ivme kazanacağının altını çizdi. Direkt uçuş konusunun göreve geldiklerinden beri üzerinde durdukları önemli problemlerden biri olduğunu belirten ATO Başkanı Gürsel Baran, "Direkt uçuşların ardından Ankara sağlık turizminde üs olacak" ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ BİR POTANSİYEL VAR
İki şehir hastanesi ve termal kaynakları ile Ankara'nın önemli bir sağlık merkezine dönüşeceğinin altını çizen Başkan Baran, "Yurtdışı uçuşlar bizim göreve geldiğimiz ilk günden beri üzerinde çalıştığımız bir konu... Ankara eski Ankara değil... Ankara artık gömleğine sığmıyor. Eskiden memur kenti olarak bilinen bir şehirdi... Ankara sağlık turizmi alanında inanılmaz gelişmeler gösterdi. Termal kaynakları var ve iki şehir hastanesi bitmek üzere... Ankara 7 bin yatak kapasitesine kavuşuyor. Ankara Türkiye'de bir üs olacak. Ankara'daki bazı hastaneler direkt uçuşu çözebildiğimizde yurtdışından buraya inanılmaz hasta getirebileceklerini söylüyorlar. Aktarma olduğunda özellikle sağlık turizminde sıkıntı oluştuğunu söylüyorlar. Direkt uçuşları sağladığımızda Ankara'da önemli bir potansiyel var" dedi.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ
Gürsel Baran, "Savunma sanayisinde Ankara şuanda Türkiye'nin merkezi... Bir OSTİM var bizde 5 bin 500 tane işyeri var ve Türkiye'de bir tane daha OSTİM yok... Sanayi anlamında ve sağlık turizmi anlamında biz ne yaparsak yapalım direkt uçuşu sağlayamadığımız anda hiçbir şey yapamayacağımızı anladık. Bu yüzden yoğunlaştığımız en önemli konu buydu. Bunu biz gittiğimiz her bakanımızla görüştük... Bu görüşmenin ardından Frankfurt, Berlin, Viyana ve Paris'a direkt uçuşlar başlatıldı. Biz uçuşlarımıza sahip çıkacağız. Türk Havayolları'nın zarar etmemesi adına uçakların dolu gidip, dolu gelmesi için üzerimize düşen her şeyi yapacağız" şeklinde konuştu.

HEDEFTE LONDRA VAR
Özellikle Konya ve Eskişehir gibi şehirlerin de direkt uçuşlardan payını alacağını ifade eden ATO Başkanı Gürsel Baran, "Bölgemizdeki odalar ve STK'larla toplantılar yapacağız. Bu uçuşlar Ankara'ya sınırı olan tüm şehirler içinde çok önemli... Biz bu 4 seferi ayağa kaldırdıktan sonra biz Türk Havayolları'nın kapısını yine çalacağız. Tahmin ediyorum birkaç ay sonra Londra'nın olma ihtimali var. Biz bundan sonra gelen talepler doğrultusunda buna göre hareket edeceğiz. Ama bizim öncelikle konulan her seferi doldurmamız lazım" dedi.
BİZE ULAŞIN