Yeni başkan belli oluyor

Ankara’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı bugün seçilecek. Seçimde CHP aday göstermezken, MHP ve BBP’li üyeler, AK Parti adayını destekleyecek

Yeni başkan belli oluyor
AK Parti'deki değişim hareketinin bir ayağı da başkent Ankara'yı kapsadı. Bu süreç içerisinden 23,5 yıl boyunca Ankara'yı yöneten Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek istifa ederek görevini sonlandırmıştı. Gökçek'in istifası sonrası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçim yapılana kadar Meclis Birinci Başkanvekili Ali İhsan Ölmez vekâlet ederken valiliğin yeni başkanın belirlenmesi için verdiği 10 günlük süre bugün doluyor.

TOPLANTI SAAT 14.00'TE
Bu doğrultuda Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi saat 14.00'te toplanarak yeni Büyükşehir Belediye Başkanı'nı seçecek. Meclis'teki CHP Grubu seçimde aday göstermeyeceğini açıklarken MHP ile Büyük Birlik Partili Meclis Üyesi İbrahim Uyar, AK Parti'nin adayına destek verecek. 140 meclis üyesinin bulunduğu Meclis'te 99 üyeyle çoğunluk AK Parti'de bulunuyor. Başkan adayının, Meclis'in 3'te 2 çoğunlunun oyunu, yani 94 oy alması gerekecek. AK Parti, yeni başkanın belirlenmesi için geçtiğimiz cumartesi günü Genel Merkez'de sandık kurarak temayül yoklaması gerçekleştirmişti.

ÜÇ ADAYIN İSMİ ÖNE ÇIKIYOR
Bu sürece kadar AK Parti kulislerinde yeni başkanın kim olacağı konusunda birçok isim ön plana çıkmıştı. Cumartesi günü gerçekleştirilen temayül yoklamasında birinci sırada Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, ikinci sırada Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, üçüncü sırada ise Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk çıkmıştı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, "Sayın Genel Başkanımızın nihai kararıyla beraber pazartesi günü AK Parti Meclis Grubu'nda sizlerle paylaşılacak ve Ankaramızın yeni belediye başkanını seçmiş olacağız" ifadelerini kullanmıştı.
BİZE ULAŞIN