Büyükşehir’de Tuna dönemi

AK Parti’nin kalesi Sincan’a kazandırdığı projelerle 2009 seçimlerindeki oyunu 2014’te 8 puan artıran Doç. Dr. Mustafa Tuna, Ankara’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı oldu

Büyükşehir’de Tuna dönemi
Melih Gökçek'in istifasının ardından AK Parti'nin yaptığı temayül yoklamasında birinci sırayı alan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna'nın adaylığı dünkü Meclis toplantısında açıklandı. Tuna, Büyükşehir Meclisi'nde kullanılan 136 oyun 104'ünü alarak Ankara'nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Seçimde CHP, MHP ve Büyük Birlik Partisi aday göstermedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, sonucun hayırlı olmasını dileyerek, Ankara'ya hizmet eden tüm belediye başkanlarına teşekkür etti. Kaya, "Melih Bey kardeşimize de bu süre içinde gösterdiği kararlı ve vakarlı duruş dolayısıyla teşekkür ediyorum" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TEBRİK
Daha sonra konuşan Tuna ise, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere partisine desteklerinden ötürü teşekkür etti. Tuna, "Bugüne kadar emeği geçen değerli başkanlara ve özellikle de Melih Başkan'a, hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Onun tecrübelerinden istifade ederek, inşallah önümüzde daha güzel hizmetlere vesile olacağına inanıyorum" dedi. Tuna adaylığının açıklanmasının ardından CHP ve MHP gruplarını ziyaret etti. Öte yandan Tuna için Meclis'teki AK Parti, MHP ve BBP'li İbrahim Uyar destek önergesi verdi. Seçimin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım Başkan Tuna'yı telefonla arayarak tebrik etti. AK Parti'den 22. Dönem Ankara Milletvekilliği yapan Doç. Dr. Mustafa Tuna, 29 Mart 2009'da Sincan Belediye Başkanı olmuştu.

'ORTAK AKILLA YÖNETECEĞİZ'
İlk açıklamasını SABAH Ankara'ya yapan Tuna, "Başkent Ankaralılar için elimizden geleni yapacağız. Kenti ortak akılla birlikte el ele yöneteceğiz. İnşallah kentimiz için hayırlı olur" dedi. Yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, 1957 yılında Şarkışla'da doğdu, 1980 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nden mezun oldu. 1982 yılında, İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nden "yüksek mühendis" unvanı alan Tuna, 1982- 1983 yıllarında ABD'de eğitim gördü. Bütün akademik gereklilikleri yerine getirerek, "Atıksu Arıtma Tesisleri Maliyet İndeksi ve Debi-Maliyet İlişkileri" konusundaki tez çalışmasını tamamlaması üzerine, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü'nden, 1995 yılında "doktor yüksek mühendis" unvanı aldı. 1998 yılında, Su Kirlenmesi ve Kontrolü Bilim Dalı'nda Üniversitelerarası Kurul tarafından "doçent" unvanını da alan Başkan Tuna, özel sektördeki uygulama çalışmalarına paralel olarak, çevre teknolojisi, altyapı planlaması ve mühendislik ekonomisi alanlarında da akademik çalışmalarını sürdürdü. Ulusal ve uluslararası ölçekte çok sayıda bilimsel yayınları da bulunan Tuna, uluslararası yayınlarından dolayı TÜBİTAK'tan yayın teşvik ödülü de kazandı.MAKAM KAPISI HER ZAMAN AÇIK
Seçildiği günden bu yana sürekli halkın içinde olan Başkan Mustafa Tuna, makam kapısı olmayan bir başkan olarak biliniyor. Sincan'daki her vatandaşla siyasi görüş ayırt etmeksizin diyalog halinde olan Tuna, uzlaşmacı yönü ve üretkenliğiyle de tanınıyor. Tuna, hükümetin de desteği ile Sincan'a birçok proje kazandırdı.
BİZE ULAŞIN