Üç bin mülteciye entegrasyon hizmeti

Keçiören Belediyesi’nin 3 bini aşkın mülteciyi ağırladığı Göçmen Merkezi’nde toplumsal uyum konusunda önemli hizmetler veriliyor

Üç bin mülteciye entegrasyon hizmeti
Keçiören Belediyesi tarafından yabancı uyrukluların sağlık, eğitim, sosyal yardım, sosyal hizmet ve istihdam gibi çeşitli kamu hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak için açılan Göçmen Hizmetleri Merkezi göçmenlerin hayatını kolaylaştırdı. Eğitim, iş-meslek, sağlık, hukuk, sosyal yardımlar olmak üzere 5 farklı uzmanlık alanında 3 bin 50 göçmen ve mülteciye danışmanlık, bilgilendirme hizmeti veren merkez, toplumsal uyuma da katkı sağlıyor. Belediyenin yanı sıra Keçiören Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Uluslararası Göç Örgütü'nün iş birliğinde çalışmalarını yürüten merkezden şu ana kadar hizmet alanların büyük bir kısmını Iraklılar oluşturuyor. Bin 539 Iraklı'nın faydalandığı merkezde 948 Suriyeli, 353 Afgan yer alıyor.

SANAT VE TÜRKÇE KUR SLARI
Keçiören Çocuk Danışma Merkezi (ÇODAM) ritim, ahşap ve resim atölyeleri ile 95 göçmen çocuğa 6 ay eğitim verirken, 160 çocuk da örgün eğitim için Türkçe dil kurslarından faydalanıyor. Kadın ve aile sağlığı konusunda ise 105 göçmen ve mülteci kadına 3'er günlük eğitimler verildi. "Haklarımı Biliyorum" eğitimleriyle de hukuki statü, kimlik edinme süreçleri anlatıldı.
BİZE ULAŞIN