Çankaya Cevizlidere’de ‘park’ mahkûmiyeti

CHP’li Çankaya Belediyesi’nin inadı, Cevizlidere sakinlerini isyan ettirdi. 10 yıldır ertelenen park alanı için cami önünde toplanan vatandaşlar, Başkan Alper Taşdelen’i protesto etti

Çankaya Cevizlidere’de ‘park’ mahkûmiyeti
Cevizlidere Mahallesi'nde tam 10 yıldır tüm çabalara rağmen çözülemeyen bir park sorunu var. 15 dönümlük arazide yaşanan, artık fareler ve köpeklerle birlikte tehlikeli bir hal alan sorun vatandaşları isyan ettirdi. Esnaf Ali Kızılkaya (65), "Yıllar önce bizden bu amaçla arazimizi imar ettiler, park yapacağız dediler. Alana çöp atılıyor, fareler musallat oldu. İki kişiye köpekler saldırdı. Belediye bizi mahkûm etti, biz belediyenin sözü olan parkımızın yapılmasını istiyoruz" dedi.

"TAŞDELEN SÖZÜNDE DURMADI "
Belediyenin yıllardır kendilerini oyaladığını belirten Ali Kızılkaya, "10 yıldır çözülemiyor bu sorun, imarda parka ayrılmış bir alandı. Daha önceki başkan Bülent Tanık'la da görüşmüştük. Söz verdiler ama her yıl ertelediler" dedi. Kızılkaya, "10 yıl geçti hiçbir gelişme yok. Üç kez Alper Taşdelen'le görüştüm, en son görüştüğümde kamuya terk yerleriyle ilgili sorunların olduğunu, sorunları çözüp parkı yapacaklarını söylemişti ancak yıllar geçti yapılmadı. Başkan sözünde durmadı. Bölgedeki tüm park vs yaptılar, bir tek bizim mahalleninki kaldı. Belediye ödenek yok olursa yapacağız diyor. 10 yıldır bu ödenek hiç mi olmaz. Stant kurduk 3 bine yakın imza topladık" diye konuştu."KOKUDAN DURAMIYORUZ"
"Ankara'nın ortasında belediye bizi mahkûm ediyor" diyen Kızılkaya, "Hayvanların sığınağı oldu buralar, kokudan sesten duramıyoruz. Köpek sürülerinin mekanı oldu, kaç kez mahalleliye saldırdılar. En son iki esnafımız köpek saldırısına uğradı. Evlerimize girmelerinden korkuyoruz. Torunlarımız, mahallenin çocukları oyun oynamak için bir kilometre ötedeki parka gidiyorlar. Hava kararınca endişeleniyorlar" dedi. Kızılkaya, "Bir yıl önce yoğun şikâyetin ardından park yapamayacaklarını, düzenleme yapıp ağaç dikebileceklerini ancak ağaçların sulamasını yapamayacaklarını söylediler. Mahalleli olarak bizler sularız dedik ama bunu da kabul etmediler. Büyükşehir Belediyesi'ne başvurduk; dozer geldi ama Çankaya Belediyesi müdahale etti, yapımı durdurdu. Yani ne yapıyor ne de yaptırıyor" ifadelerini kullandı.PARK İÇİN 'ADALET' İSTEDİLER
Söz konusu arazide belediyeyi protesto eden mahalleliler, mağdur olduklarını ve park için adalet istediklerini söyledi. Esnaf Kızılkaya, "Vergileri alıyorlar ancak hakkımız olan parkı çok görüyorlar. İmarda park-sosyal tesis olarak geçiyor. Biz sosyal tesisten de vazgeçtik yeter ki park yapılsın. Burada AK Parti'ye oy veriyorlar, bize göre engel bu. Cezalandırıldığımızı düşünüyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN