Büyükşehir’de Tuna rüzgârı

Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, Pursaklar Bölge Başkanlığı’nı kapattı, bürokratların istifasını istedi ve günü gelen birçok ihaleyi iptal etti

Büyükşehir’de Tuna rüzgârı
Melih Gökçek'in istifasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı olan Doç. Dr. Mustafa Tuna, belediyenin iç yapısı ile ilgili bazı değişimler konusunda hızlı kararlar almaya başladı. Makama "hayırlı olsun" ziyareti için gelen STK'lara yoğunluk veren Tuna, Büyükşehir'deki daire başkanları ile tek tek görüşerek brifing alıyor. İlk etapta bazı konularda ivedi kararlar alan Doç. Dr. Tuna'nın önümüzdeki günlerde bazı konulara daha neşter vuracağı ifade ediliyor.

CHP pozitif
Öte yandan Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki MHP'li ve Büyük Birlik Partili meclis üyelerinin de desteğini alan Doç. Dr. Mustafa Tuna'nın, CHP Grubu'na yaptığı ziyarette kullandığı ortak akıl, muhatap alma ve uzlaşı kelimeleri pozitif karşılandı. CHP kulislerinde konuşulanlara göre Tuna ile önümüzdeki süreçte kent için ortak kararlar alınarak projelere destek verilebileceği konuşuluyor.

İstifalar istendi
Doç. Dr. Tuna şuanda Büyükşehir'deki üst düzey yöneticilerle tek tek görüşmeler yaparak çalışmalar hakkında brifing alıyor. ASKİ ve EGO genel müdürlerinin yanı sıra daire başkanlarının da istifalarını alan Tuna, yaptığı toplantıların ardından yola devam edeceği bürokratları belirleyecek. Tuna'nın ayrıca belediye şirket yönetimlerinin de istifasını isteği belirtildi. Tuna, Sincan'da çalıştığı başta Özel Kalem Müdürü Vedat Güngör olmak üzere bazı bürokratlarla Büyükşehir'de de çalışacağı ifade edildi.

Bölge Başkanlığı kapandı
Melih Gökçek döneminde başlatılan "Bölge Başkanlığı" modeli ilk olarak Pursaklar'da hayata geçirilmişti. Büyükşehir'in bölgedeki ekiplerini koordine eden başkanlık ile Pursaklar Belediyesi arasında zaman zaman krizler yaşanmasına sebep olmuştu. Mustafa Tuna ilk olarak burayı kapattı ve benzer tartışmalara kapı aralanmasına izin vermedi. Pursaklar Bölge Başkanlığı görevini yürüten meclis üyesi Hamdi Kesgin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Büyükşehir Pursaklar Bölge Başkanlığı görevimden kendi talebim ile dün itibariyle istifa etmiş bulunmaktayım" ifadelerini kullandı.

İhaleler iptal
Dün itibariyle Büyükşehir Belediye Meclisi'nde bütçe görüşmeleri başlarken Başkan Mustafa Tuna'nın aciliyeti olmayan bazı ihaleleri de iptal ettiği öğrenildi. Bazı daire başkanlıkları tarafından yapılması planlanan ihalelerin bir süre askıya alındığı iddia edildi
BİZE ULAŞIN