Anasınıfı öğrencileri civciv yetiştirdi

Anasınıfı öğrencileri civciv yetiştirdi
Ayten Şaban Diri İlkokulu öğretmenleri, miniklere hayvan sevgisini aşılamak ve çocukların erken yaşta biyoloji dersine adım atmalarını sağlamak amacıyla ana sınıfı öğrencileriyle birlikte kuluçkada civciv yetiştirdi. Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çocuk Dostu Şehir Ankara projesi kapsamında desteklenen 'Kanatlı çocuklar' projesiyle kuluçkadan civcivler çıktı. Ana sınıfı öğrencileri bir civcivin oluşumunu gözlemleme fırsatı buldu. Öğrencileri doğayla iç içe yaşamaya, doğa sevgisini öğrencilere alıştırmaya yönelik birçok proje üreten anasınıfı öğretmeni sınıfta öğrencilerle doğal beslenmenin önemini anlatan faaliyetler düzenledi. Okul idaresinin izniyle öğretmen öğrencilerle sınıfta biberden naneye, maydanozdan balığa kadar bir çok canlının yetiştirilmesine imkan sağladı.

CANLI OLUŞUMUNU İNCELEDİLER
Çankaya Mutlukent Mahallesi'nde 387 öğrenciye eğitim hizmeti veren Ayten Şaban Diri İlkokulu kanatlı çocuklar projesiyle ana sınıfı öğrencilerine bir civcivin dünyaya geliş serüvenini canlı olarak anlattı. Canlıların nasıl oluştuğunu, hangi ortamda nasıl beslendiklerini çocukların akıllarında kalması için uygulamalı olarak anlatmak isteyen öğretmen Emel Şimşek, Bilişim Teknolojileri öğretmeni Zuhal Güngör ve okul müdürü Tansel Yazıcıoğlu'nun desteğiyle projelerini gerçekleştirdi.

21 GÜN SONRA CİVCİVLER ÇI KTI
18 Ekim'de Süs tavukları ve kümes bahçe hayvanları yetiştiricileri Derneği'nin kuluçka makinesi ve değişik türdeki yumurtaları temin etmesiyle projeye başlayan okulda minikler, 21 gün boyunca yumurtada civcivin gelişimini ultrason makinesi aracılığıyla inceleme fırsatı buldu. Öğrencilerin gönüllü olarak verdikleri 5 er kuruşluk harçlıklarla civcivlere yem alındı. Bir veli gönüllü olarak civcivlerin kümes yaptı. İmece usulüyle birlikte çalışan inceleyen öğrenciler yumurtadan çıkan civcivin tavuk olma aşamasına kadar geçen süreci gözlemleyecek. Okul Müdürü Yazıcıoğlu, okullarda sosyal etkinliklerin artmasını isteyerek idare olarak etkinlikleri destekleyeceklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN