Beş kuşak 250 yıldır berber

Başkentte yaşayan Doğan ailesinin üyeleri, Osmanlı’dan bu yana 250 yıllık ata mesleği olan berberliğe devam ediyor

Beş kuşak 250 yıldır berber
Ankara'da yaşayan ve Osmanlı'dan beri berberlik ile uğraşan Doğan ailesinin fertleri, 250 yıllık ata mesleğini gelecek kuşaklara da aktarmak istiyor. Ailenin üçüncü kuşak üyesi 85 yaşındaki Adem Doğan, berberlik mesleğini iki buçuk asırdır devam ettiren ailesinin hikayesini anlattı.

75 YIL ÇALIŞTI
Osmanlı dönemi berberlerinden "Berber Mustafa"nın torunu olduğunu belirten Doğan, ailesinin 250 yıldır bu mesleği sürdürdüğünü söyledi. Doğan, babasının lakabının "Berber Salih" olduğunu, mesleği 10 yaşında ondan öğrendiğini ifade ederek, "Büyük biraderim Mevlüt Doğan da berberliği babamdan öğrendi. O, 1949'da askere gidince ben 17 yaşındaydım. Ben bir ortakla devam ettim. Ben de 1952'de askere gittim. 54'te Kırşehir'den Ankara'ya geldik. Büyük biraderim Cebeci, Mamak ve Küçükesat'ta dükkân açtı" diye konuştu. Mesleğini 75 yıl boyunca sürdürdüğünü, bu süre içinde çocuklarına da öğrettiğini aktaran Doğan, şunları kaydetti: "Şu an berberlik yapmıyorum. Çocuklarımın hepsine izah ediyorum. Bizim yaptığımız eski berberlikle şimdi bunların çok farkı var. Biz, aynı halı dokur gibi öyle yapardık. Tıraş yapmak için eskiden kullanılan aletlerle şimdiki aletler değişti. Bu zaza 60 senelik. Bununla tıraş yapıyorum. Şimdi berberlik yapabilsem yeni tıraş makinelerini kullanmam. Onlar basit, Çin malı. Bozulduğu zaman al at, bir şeye yaramaz. Berberlik yaparken kullandığım aletleri saklıyorum, satmam."DEMİREL VE DENKTAŞ'A TIRAŞ
Adem Doğan'ın oğlu Hüseyin Doğan ise 58 yaşında olduğunu, 8 yaşından beri bu mesleğin içinde bulunduğunu söyledi. Atalarından kalan mesleği oğlu Hakan'ın da devam ettirdiğine işaret eden Doğan, "Babam hem ustamız hem babamız. Oğlum işten kaçmadı, hem liseyi bitirdi hem de bizim mesleğimizi devam ettirdi." dedi. Doğan, şöyle devam etti: "Biz berberliğe devam ediyoruz. Torunlarım öğrenmek isterse mesleği devam ettireceğiz. Şu anda geçerli ve kutsal bir meslek ama tabii bu arada çalışacağız, sonuna kadar çalışacağız. Ben Osman Bölükbaşı'nı vefat edene kadar tıraş ettim. Babam Adem Doğan eski Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel'i, amcam berber Muhsin Doğan ise KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı tıraş etti."


Ailenin beşinci kuşak üyesi 31 yaşındaki Hakan Doğan, mesleğini gelecek nesillere aktarmak istediğini söyledi.
BİZE ULAŞIN