Başkentin suyu 7 barajdan

Ankara’nın 1 milyon 200 bin metreküpe kadar çıkan günlük su ihtiyacı, toplam 1.6 milyar metreküp civarında su tutabilen 7 barajdan karşılanıyor

Başkentin suyu 7 barajdan
Şehir şebekesine su, Çamlıdere, Eğrekkaya, Kurtboğazı, Kavşakkaya, Akyar, Çubuk-2 ve Elmadağ barajlarından veriliyor. İçme ve kullanma suyu ihtiyacının büyük oranda barajlardan karşılandığı Ankara'da, bazı merkezden uzak mahallelerde ise kuyu suyu kullanılıyor. Barajlardan temin edilen su, kentin dört bir tarafında bulunan, başta Türkiye'nin en büyük içme suyu arıtma tesisi İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi olmak üzere toplam 14 arıtma tesisinde arıtılarak kente veriliyor.

KESİKKÖPRÜ SİGORTA
Kente içme-kullanma suyu sağlayan Çamlıdere Barajı, "Ankara'ya su temin eden en büyük hacimli baraj" unvanını elinde tutuyor. Şehrin kuzeybatısında, İvedik Arıtma Tesislerine 59,6 kilometre uzaklıkta olan barajın toplam hacmi, 1 milyar 220 milyon 380 bin metreküpe kadar çıkıyor. Çamlıdere Barajı, 8 dereden besleniyor. Barajda toplanan su, İvedik Arıtma Tesisleri'ne 2 hattan taşınıyor. Ankara'nın uzun vadeli su ihtiyacını güvence altına almak amacıyla 1 yıl gibi rekor sürede bitirilen Kesikköprü Barajı ile İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi arasında, her biri 128 kilometre uzunluğunda toplam 384 kilometrelik 3 ayrı boru hattı bulunuyor. Kesikköprü Barajı, ileride yaşanabilecek bir kuraklıkta, susuzluğa karşı Ankara'nın sigortası olarak değerlendiriliyor. Başkentliler günde 1 milyon 200 bin metreküp su tüketiyor.
BİZE ULAŞIN